Havre Daily News - News you can use

Berg throws season best at Rocky Boy invite

 

April 22, 2002



Once again the KG KouGars boys team dominated a track meet. This time it was the Rocky Boy Invitational at Havre Middle School on Saturday.

The KouGars scored 184 team points. Their closest opponent scored 61. KG received points in every event except the javelin throw and scored at least 10 points in nearly every other event. The KouGars won all but five events and took second in two of those five.

On the girls side, Blue Sky placed third, led by two first-place finishes and one second-place finish by Kaila Warren.

KG's Kim Berg threw a season-best 141 feet 10 inches in the javelin for a first-place finish. Her throw was 30 feet farther than her second-place opponents. Berg and her KouGar teammates finished in fifth place.

Girls:

Team scores

Geraldine, 95

Belt, 85

Blue Sky, 40

(tie) Highwood and KG, 36

Sunburst, 35

Dutton/Brady, 24

Box Elder, 23

Havre JV

Heart Butte, 18

Big Sandy, 17

J-I, 14

(tie) Geyser and Power, 8

Rocky Boy, 4

(tie) Hays-Lodge Pole and Turner, 2.

100-meter hurdles 1. Toni Qunell, Geraldine, 17.12 seconds; 2. Kaila Warren, Blue Sky, 17.19; 3. Justine Larson, Belt, 18.93; 4. Megan Grove, Highwood, 19.25; 5. Dez Overcast, Sunburst, 19.67.

200-meter dash 1. Toni Qunell, Geraldine, 28.60; 2. Rachel Clark, Geraldine, 29.20; 3. Kristie Pullin, Box Elder, 29.46; 4. Tami Infante, Box Elder, 29.81; 5. Hillary Ewing, Power, 30.10; 6. Cari Fusk, J-I, 30.54.

300-meter hurdles 1. Kyla Frost, Sunburst, 53.06; 2. Justine Larson, Belt, 55.43; 3. Kady Arifin, KG, 56.37; 4. Stephanie Beckham, Dutton/Brady, 57.45; 5. Kirby Nevada, Geyser, 57.90; 6. Megan Grove, Highwood, 58.00.

400-meter dash 1. Kaila Warren, Blue Sky, 66.65; 2. Andee Peterson, Havre JV, 67.53; 3. Jill Schmidt, Geraldine, 67.81; 4. Kile Patrick, Blue Sky, 68.56; 5. Ashley Goodian, Big Sandy, 68.59; 6. Kyla Frost, Sunburst, 69.02.

400-meter relay 1. Geraldine, 54.61; 2. Dutton/Brady, 56.97; 3. Belt, 57.21; 4. J-I (Megan Herdina, Laine Lybeck, Cari Fusk, Kayla Fusk), 58.24; 5. Geyser, 64.17.

1600-meter relay 1. Belt, 4:37.09; 2. Geraldine, 4:40.96; 3. Highwood, 4:47.20; 4. J-I (Megan Herdina, Laine Lybeck, Cari Fusk, Kayla Fusk), 4:56.26.

800-meter run 1. Kalyn Fairbanks, Geraldine, 2:34.85; 2. (tie) Sheena Darlington, Big Sandy, and Kile Patrick, Blue Sky, 2:37.00; 4. Amanda Reeve, Dutton/Brady, 2:45.92; 5. Rebecca Hilliard, Havre JV, 2:46.73; 6. Kirsten Schipf, Highwood, 2:50.05.

1600-meter run 1. Kalyn Fairbanks, Geraldine, no time available; 2. Amanda Reeve, Dutton/Brady, 6:13.26; 3. Cassie Gondeiro, Belt, 6:13.28; 4. Kirsten Schipf, Highwood, 6:24.17; 5. Rebecca Hilliard, Havre JV, 6:25.54; 6. Emily Kostelecky, Havre JV, 6:26.41.

3200-meter run 1. Alicia Rundquist, Havre JV, 12:26.85; 2. Ashley Goodian, Big Sandy, 13:14.51; 3. Cassie Gondeiro, Belt, 13:26.62; 4. Kirby Nevada, Geyser, 14:01.36; 5. Casie Toner, KG, 15:03.77; 6. Karlie Elam, Belt, 16:22.06.

Shot put 1. Megan Wichman, Belt, 32 feet, 4 1/2 inches; 2. Mallory Furr, Sunburst, 32-4; 3. Tamara Guardipee, Heart Butte, 31-11; 4. Jamie Anderson, Rocky Boy, 31-2 1/4; 5. Jakey Williamson, Heart Butte, 30-8; 6. Ann Favel, Box Elder, 29-11.

Discus 1. Tamara Guardipee, Heart Butte, 103-1 1/2; 2. Mallory Furr, Sunburst, 97-2; 3. Alix Ebeling, Geraldine, 91-2; 4. Tami Infante, Box Elder, 89-1; 5. Dez Overcast, Sunburst, 87-7; 6. Megan Wichman, Belt, 86-9 1/2.

Javelin 1. Kim Berg, KG, 141-10; 2. Laura Keaster, Belt, 111-6; 3. Heather Elam, Belt, 107-10; 4. Dez Overcast, Sunburst, 94-0; 5. Vanessa Webb, Hays-Lodge Pole, 91-4; 6. Megan Herdina, J-I, 88-5.

Long jump 1. Cady Arifin, KG, 14-8 1/4; 2. Tami Infante, no score available; 3. Rachel Clark, Geraldine, 14-7 1/2; 4. Kendra Fontaine, Power, 14-7; 5. Jessalyn Bahnmiller, Highwood, 14-4 3/4; 6. Jill Schmidt, Geraldine, 14-2 3/4.

Triple jump 1. Kaila Warren, Blue Sky, 30-2; 2. Cady Arifin, KG, 29-3 1/2; 3. Rachel Clark, Geraldine, 29-0; 4. Cari Fusk, J-I, 28-6 1/2; 5. Jade Olszewski, Turner, 28-0; 6. Justine Larson, Belt, 27-9 1/2.

High jump 1. Nichole Widhalm, Belt, 4-10.

Pole vault 1. Jessalyn Bahnmiller, Highwood, 8-6; 2. Katrina Hartman, Highwood, 7-6; 3. Laura Keaster, Belt, 7-0; 4. Kalyn Fairbanks, Geraldine, 7-0; 5. Kendra Fontaine, Power, 7-0; 6. Mary Hauser, Blue Sky, 6-6.

Boys:

Team scores

KG, 184

Dutton/Brady, 61

Sunburst, 56

Belt, 44

Winnett, 42

Geyser, 38

Geraldine, 34

Blue Sky, 32

Big Sandy, 12

(tie) J-I and Power, 11

Havre JV, 2.

100-meter dash 1. Casey Crites, KG, 11.70; 2. Dereck Logan, Dutton/Brady, 11.84; 3. Matthew Strissel, Blue Sky, 12.16; 4. Lewis Logan, Belt, 12.30; 5. Braden Bleek, Power, 12.31; 6. Jon Lipp, Blue Sky, 12.35.

110-meter hurdles 1. Thomas Marshall, KG, 15.75; 2. Robert Ebeling, Geraldine, 15.81; 3. Davey Iverson, Winnett, 16.12; 4. Keith Chase, Winnett, 16.71; 5. Shaine Tomsheck, Sunburst, 16.86; 6. Phil Hodgson, Dutton/Brady, 17.27.

200-meter dash 1. Roger Larson, KG, 23.32; 2. Derek Logan, Dutton/Brady, 24.30; 3. Kyle Reynolds, KG, 24.69; 4. Shaine Tomsheck, Sunburst, 24.70; 5. Mitchell McKinley, Blue Sky, 25.23; 6. Jon Lipp, Blue Sky, 25.27.

300-meter hurdles 1. Robert Ebeling, Geraldine, 41.59; 2. Thomas Marshall, KG, 42.30; 3. Chase Keith, Winnett, 42.56; 4. Shaine Tomsheck, Sunburst, 43.22; 5. Davey Iverson, Winnett, 45.87; 6. Greg Reid, Geraldine, 46.41.

400-meter dash 1. Roger Larson, KG, 53.03; 2. Tyler Kapperud, KG, 53.95; 3. Mitchell McKinley, Blue Sky, 54.68; 4. Shaine Tomsheck, Sunburst, 55.10; 5. Brendan Dirkson, Geyser, 55.51; 6. Greg Neill, Belt, no score available.

400-meter relay 1. KG (Matt Aageson, Roger Larson, Kyle Reynolds, Casey Crites), 45.79; 2. Dutton/Brady, 48.09; 3. Blue Sky (Josh Strissel, Jon Lipp, Eric Groth, Jeromy O'Neil), 48.12; 4. Geyser, 48.37; 5. Belt, 49.22; 6. J-I (Eric Sundgren, Jeremiah Johnson, Curt Lineweaver, Zachary Ramberg), 51.51.

1600-meter relay 1. KG (Matt Aageson, Roger Larson, Aaron Smith, Tyler Kapperud), 3:43.22; 2. Blue Sky (Eric Groth, Jon Lipp, Jeromy O'Neil, Mitch McKinley), 3:51.02; 3. Belt, 3:55.34; 4. Geyser, 3:55.61; 5. Sunburst, 3:58.10; 6. Power, 4:03.52.

800-meter run 1. Tyler Kapperud, KG, 2:08.54; 2. Keith Chase, Winnett, 2:10.16; 3. J.D. Schmitt, Geyser, 2:11.77; 4. Deven Donoven, KG, 2:12.28; 5. Chris Yirsa, Big Sandy, 2:12.28; 6. Matt Wall, Belt, 2:15.95.

1600-meter run 1. Aaron Smith, KG, 4:37.12; 2. Mike Sveum, Sunburst, 4:45.60; 3. Josh Gonderio, Belt, 5:12, 37; 4. Jesse Logan, Dutton/Brady, 5:15.56; 5. J.D. Schmitt, Geyser, 5:17.82; 6. Justus Wendland, Blue Sky, 5:21.96.

3200-meter run 1. Aaron Smith, KG, 9:50.22; 2. Mike Sveum, Sunburst, 10:13.12; 3. Josh Gonderio, Belt, 11:05.43; 4. Deven Donoven, KG, 11:06.50; 5. Jesse Logan, Dutton/Brady, 11:12.87; 6. Justus Wendland, Blue Sky, 11:21.20.

Shot put 1. Robbie Gomke, KG, 46-3 1/2; 2. Jason Lester, Dutton/Brady, 41-6; 3. Forest Letang, KG, 41-3; 4. Beau Wootan, Belt, 40-6 1/2; 5. Eric Engebretson, KG, 40-2 1/2; 6. Eric Sundgren, J-I, 40-1.

Discus 1. Jeff Brandon, Sunburst, 130-9; 2. Tel Sterner, KG, 129-7; 3. Eric Sundgren, J-I, 128-5; 4. Mason Ophus, Big Sandy, 127-10; 5. Scott Ross, Sunburst, 123-0; 6. Jeremiah Johnson, J-I, 116-7.

Javelin 1. Travis Bayala, Dutton/Brady, 155-3; 2. Keith Chase, Winnett, 143-4; 3. Jason Tomsheck, Sunburst, 139-4; 4. Sam Leritz, Belt, 137-9; 5. Jeff Brandon, Sunburst, 134-9; 6. Jake Campbell, Dutton/Brady, 132-1.

Long jump 1. Thomas Marshall, KG, 19-9 3/4; 2. Ryan Neumann, Geyser, 19-2 3/4; 3. Skylar Pearson, Big Sandy, 19-0 1/2; 5. Nic Mitch, Power, 18-2 1/2; 6. Brandon Derkson, Geyser, 17-9.

Triple jump 1. Roger Larson, KG, 42-1; 2. Robert Ebeling, Geraldine, 39-2; 3. Thomas Marshall, KG, 38-1; 4. Shaine Tomsheck, Sunburst, 37-11; 5. Zachary Ramberg, J-I, 37-6; 6. Cory Burtchett, Geraldine, 37-4.

High jump 1. Derek Logan, Dutton/Brady, 6-2; 2. Davey Iverson, Winnett, 6-2; 3. Nic Mitch, Power, 6-2; 4. Casey Crites, 6-2; 5. Brandan Dirkson, Geyser, 5-8; 6. Phil Hodgson, Dutton/Brady, 5-6.

Pole vault 1. Greg Neill, Belt, 11-6; 2. J.D. Schmitt, Geyser, 11-0; 3. Sean Mattick, Geraldine, 11-0; 4. Kyle Reynolds, KG, 11-0; 5. Mark Benjamin, Havre JV, 10-6l 6. Jeffery Evans, Geyser, 9-6.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 08/02/2020 12:31