Havre Daily News - News you can use

Locals shine at Havre High Rodeo

 

Last updated ERROR at ERROR



The following are the winners from Saturday and Sunday's Havre High School Rodeo at the Hill County Fair Grounds. Listed are the first place in averages for belt buckles and second place in averages for saddle blanket or vest:

Bareback: 1. Stephen Brown, Havre; 2. Chad Wolfchild, Box Elder.

Pole bending: 1. Alicia Lairy, Havre; 2. Terra Otto, Havre.

Calf roping: 1. Jarrett Monroe, Browning; 2. Matt Gunderson, Malta.

Saddle bronc: 1. Guy Simanton, Malta; 2. James Irish, Lewistown.

Steer wrestling: 1. Chris Skinner, Havre; 2. Morgan Strausser, Chinook.

Breakaway: 1. Megan Lunak, Browning; 2. Sadie Johnson, Browning.

Team roping: 1. Jessie Colliflower, Box Elder, and Craig Kallenberger, Havre; 2. Jake Hould, Malta, and Wes Pankratz, Malta.

Goat tying: 1. Laceen Ophus, Big Sandy; 2. Mandy Whitford, Browning.

Barrels: 1. Toni Ganji, Great Falls; 2. Mandy Whitford, Browning.

Bull riding: 1. Jarrett Monroe, Browning; 2. Buddy Sivertson, Belt.

All-around average: Girls Megan Lunak; Boys Jarrett Monroe.

The following are the results from the Havre High School Rodeo held Saturday and Sunday. Listed are the first-place winners and the local placers:

Saturday:

Barrell race: 1. Toni Gonje, Great Falls, 17.50; 5. Terra Otto, Havre, 18.08; 7. Rylee Strauser, Chinook, 18.38.

Goat tying: 1. Kayla Weiss, Great Falls, 10.5; 3. Laceen Ophus, Big Sandy, 12.5; 4. Rylee Strauser, Chinook, 12.7.

Pole bending: 1. Jenny Heilman, Chinook, 20.94; 3. Rylee Strauser, Chinook, 21.17; 4. Laceen Ophus, Big Sandy, 21.82; 5. Terra Otto, Havre, 21.88; 6. Alicia Lairy, Havre, 21.98.

Breakaway roping: 1. Megan Lunak, Browning, 3.5.

Girl's all-around: 1. Rylee Strauser, 19; 2. Megan Lunak, 16; 3. Jenny Heilman, 15; 4. Laceen Ophus, 15.

Team roping: 1. Nolan Conway, Browning, and Tel Michael, Browning, 13.6; 3. Jesse Colliflower, Box Elder, and Craig Kallenberger, Havre, 22.9; 6. Tyler Scofield, Havre, and Jenny Heilman, Chinook, 34.3.

Steer wrestling: 1. Morgan Strauser, Chinook, 6.9; 2. Craig Kallenberger, Havre, 7.5.

Bareback: 1. Stephen Brown, Havre, 66; 2. Jeston Brown, Havre, 53.

Bull riding: 1. Jarrett Monroe, Browning, 72; 2. Jeston Brown, Havre, 72; 3. Jacob Brown, 71; 6. Chad Wolfchild, Box Elder, 60.

Saddle bronc: 1. Colter Heckman, Choteau, 78.

Calf roping: 1. Jarrett Monroe, Browning, 21.10; 2. Eric Watson, Box Elder, 25.40.

Boy's all-around: 1. Jarrett Monroe, 36; 2. Jeston Brown, 18.5; 3. Craig Kallenberger, 17; 4. Nolan Conway, Tal Micheal, Morgan Strauser, 10.

Sunday:

Bareback: 1. Stephen Brown, Havre, 71; 2. Chad Wolfchild, Box Elder, 57.

Bull riding: 1. Jarrett Monroe, Browning, 77; 3. Jacob Brown, Havre, 72; 4. Bill Watson, Box Elder, 69; 5. Chad Wolfchild, Box Elder, 68; 6. Jeston Brown, Havre, 63.

Saddle bronc: 1. Guy Simanton, Malta, 77; 6. Jesse Colliflower, Box Elder, 33.

Calf roping: 1. Matt Gunderjahn, Malta, 21.20.

Boy's all-around: 1. Jarrett Monroe, 19; 2. Nolan Conway, 18; 3. Jimmy Racine, 17.

Team roping: 1. Jimmy Racine, Cut Bank, and Adam Wilson, 13.5; 2. Jesse Colliflower, Box Elder, and Craig Kallenberger, Havre, 16.7; 3. Jake Hould and Wes Pan Kratz, 31.8; 4. Justin Four Colors, Box Elder, and Troy Henderson, Box Elder, 34.3.

Steer wrestling: 1. Chris Skinner, Fort Shaw, 6.1; 2. Nolan Conway, Browning, 9.2.

Barrel race: 1. Toni Ganje, Great Falls, 17.70; 3. Terra Otto, Havre, 17.81; 10. Laceen Ophus, Big Sandy, 18.64.

Goat tying:1. Megan Lunak, Browning, 11.7; 4. Laceen Ophus, Big Sandy, 17.5.

Pole bending: 1. Krista Minnow, Olive, 21.78; 3. Alicia Lairy, Havre, 22.25; 6. Terra Otto, Havre, 22.42; 10. Heather Paul, Big Sandy, 23.80.

Breakaway roping: 1. Sadie Johnson, 4.9.

Girl's all-around: 1. (tie) Mandy Whitford and Toni Ganje, 17; 3. Megan Lunak, 16.5; 4. Krista Minnow, 15.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020