Havre Daily News - News you can use

By Tristan 

Hi-Line Sports Schedule

 


High School Basketball

District Tournaments

BOYS

1B at Cut Bank

Thursday

4 p.m. -- Shelby vs. Conrad, first round

5:30 p.m. -- Rocky Boy vs. Cascade, first round

7 p.m. -- Fairfield vs. Choteau, first round

Friday

11:30 a.m. -- Rocky Boy-Cascade loser vs. Fairfield-Choteau loser, loser-out

6 p.m. -- Shelby-Conrad winner vs. Cut Bank, semifinal

7:30 p.m. -- Rocky Boy-Cascade winner vs. Fairfield-Choteau winner, semifinal

2B at Malta

Thursday

2:30 p.m. -- Glasgow vs. Plentywood, first round

8 p.m. -- Poplar vs. Harlem, first round

Friday

2:30 p.m. -- Glasgow-Plentywood winner vs. Wolf Point, semifinal

8 p.m. -- Poplar-Harlem winner vs. Malta, semifinal

9C at Havre

Thursday

6:30 p.m. -- Hays-Lodgepole vs. Box Elder, first round

8 p.m. -- North Star vs. Turner, first round

Friday

2:30 p.m. -- Hays-Lodgepole/Box Elder winner vs. Chinook, semifinal

8 p.m. -- North Star-Turner winner vs. Big Sandy, semifinal

10C at Conrad

Thursday

4 p.m. -- Power vs. Sunburst, first round

5:30 p.m. -- Heart Butte vs. Simms, first round

7 p.m. -- Chester-Joplin-Inverness vs. Valier, first round

Friday

11:30 a.m. -- Power-Sunburst loser vs. Heart Butte-Simms loser, loser-out

6 p.m. -- Power-Sunburst winner vs. Heart Butte-Simms winner, semifinal

7:30 p.m. -- Chester-Joplin-Inverness/Valier winner vs. Dutton-Brady, semifinal

GIRLS

1B at Cut Bank

Wednesday

4 p.m. -- Rocky Boy vs. Shelby, first round

5:30 p.m. -- Choteau vs. Cascade, first round

7 p.m. -- Conrad vs. Cut Bank, first round

Friday

10 a.m. -- Choteau-Cascade loser vs. Conrad-Cut Bank loser, loser-out

3 p.m. -- Rocky Boy-Shelby winner vs. Fairfield, semifinal

4:30 p.m. -- Choteau-Cascade winner vs. Conrad-Cut Bank winner, semifinal

2B at Malta

Thursday

1 p.m. -- Harlem vs. Plentywood, first round

6:30 p.m. -- Wolf Point vs. Poplar, first round

Friday

1 p.m. -- Harlem-Plentywood winner vs. Malta, semifinal

6:30 p.m. -- Wolf Point-Poplar winner vs. Glasgow, semifinal

9C at Havre

Thursday

5 p.m. -- North Star vs. Hays-Lodgepole, first round

Friday

1 p.m. -- Big Sandy vs. Chinook, semifinal

6:30 p.m. -- North Star/Hays-Lodgepole winner vs. Box Elder, semifinal

10C at Conrad

Wednesday

4 p.m. -- Valier vs. Heart Butte, first round

5:30 p.m. -- Sunburst vs. Power, first round

7 p.m. -- Simms vs. Dutton-Brady, first round

Friday

10 a.m. -- Valier-Heart Butte loser vs. Sunburst-Power loser, loser-out

3 p.m. -- Valier-Heart Butte winner vs. Sunburst-Power winner, semifinal

4:30 p.m. -- Simms/Dutton-Brady winner vs. Chester-Joplin-Inverness, semifinal

College Basketball

Thursday

Skylights at RMC, 6 p.m.

Lights ay RMC, 8 p.m.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021