Havre Daily News - News you can use

Prep Volleyball Tournaments, Football Playoffs

 

Last updated 11/11/2020 at 9:23pm

State A volleyball tournament

Nov. 12-14 at Sidney HS

Thursday

Match 1: 4E Havre vs. 1W Columbia Falls, 10 a.m.

Match 2: 3W Corvallis vs. 2E Hardin, noon

Match 3: 3E Glendive vs. 2W Polson, 2 p.m.

Match 4: 4W Ronan vs. 1E Billings Central, 4 p.m.

Match 5: Match 1 winner vs. Match 2 winner, 6 p.m., quarterfinals

Match 6: Match 3 winner vs. Match 4 winner, 8 p.m., quarterfinals

Friday

Match 7: Match 1 loser vs. Match 2 loser, 10 a.m., loser out

Match 8: Match 3 loser vs. Match 4 loser, noon, loser out

Match 9: Match 7 winner vs. Match 6 loser, 2 p.m., loser out

Match 10: Match 8 winner vs. Match 5 loser, 4 p.m., loser out

Match 11: Match 5 winner vs. Match 6 winner, 6 p.m., undefeated semifinal

Match 12: Match 9 winner vs. Match 10 winner, 8 p.m., fourth place

Saturday

Match 13: Match 12 winner vs. Match 11 loser, 10 a.m., third place

Match 14: Match 11 winner vs. Match 13 winner, noon, championship

Match 15: Match 11 winner vs. Match 13 winner, 2 p.m., championship (if necessary)

State C volleyball tournament

Nov. 12-14 at Malta HS

Thursday

Match 1: 2S Melstone vs. 1N Fort Benton, 10 a.m.

Match 2: 2E Fairview vs. 1W Manhattan Christian, noon

Match 3: 2N Simms vs. 1S Bridger, 2 p.m.

Match 4: 2W Charlo vs. 1E Plentywood, 4 p.m.

Match 5: Match 1 winner vs. Match 2 winner, 6 p.m., quarterfinals

Match 6: Match 3 winner vs. Match 4 winner, 8 p.m., quarterfinals

Friday

Match 7: Match 1 loser vs. Match 2 loser, 10 a.m., loser out

Match 8: Match 3 loser vs. Match 4 loser, noon, loser out

Match 9: Match 7 winner vs. Match 6 loser, 2 p.m., loser out

Match 10: Match 8 winner vs. Match 5 loser, 4 p.m., loser out

Match 11: Match 5 winner vs. Match 6 winner, 6 p.m., undefeated semifinal

Match 12: Match 9 winner vs. Match 10 winner, 8 p.m., fourth place

Saturday

Match 13: Match 12 winner vs. Match 11 loser, 10 a.m., third place

Match 14: Match 11 winner vs. Match 13 winner, noon, championship

Match 15: Match 11 winner vs. Match 13 winner, 2 p.m., championship (if necessary)

Prep Football Playoffs

Class A

Championship

Saturday, Nov. 14

Laurel (7-1) at Billings Central (7-0), 1 p.m., at Lockwood Stadium

Class B

Semifinals

Saturday, Nov. 14

Glasgow (9-2) at Manhattan (10-0), 1 p.m.

Florence-Carlton (8-1) at Fairfield (7-1), 1 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 21

TBD

Class C 8-Man

Semifinals

Saturday, Nov. 14

Drummond-Philipsburg (10-0) at Fort Benton (8-0), 1 p.m.

Shelby (6-1) at Scobey (9-1), 1 p.m.

Championship

Saturday, Nov. 21

TBD

Six-Man

Championship

Saturday, Nov. 14

White Sulphur Springs (6-0) at Froid-Lake (9-0), 1 p.m., at Medicine Lake

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 11/23/2020 20:45