Havre Daily News - News you can use

SATURDAY'S PREP BB: Knights stun the 9C, Horns repeat

 

Last updated 2/20/2021 at 9:53pm

COLIN THOMPSON

The North Star girls celebrate with their 9C championship trophy Saturday night in the HHS gymnasium.

The North Star Knights decided to interrupt another Fort Benton stampede in the HHS gymnasium. While the Fort Benton boys did repeat as District 9C champions Saturday night, earlier in the day, the North Star girls shocked the 9C tourney.

North Star edged three-time defending champion and top-ranked Fort Benton 61-58 in overtime Saturday to claim the 9C crown. North Star which got 20 points from Kenidee Wolery, and a huge three from Jade Wendland, became the first 9C team other than Fort Benton or Box Elder to win the crown in seven seasons. Emerson Giese scored a game-high 24 for the Longhorns, who lost their first district tourney game since 2017. The Knights and Longhorns will be joined by Box Elder at next week's Northern C. On Saturday morning, the Bears dominated Turner, 51-33 in the girls consolation game.

There was no stunner on the boys side Saturday however, as top-ranked Fort Benton beat Chinook 57-40 to win their second straight 9C title. Hayden Diekhans poured in 22 points and Devin Bird added 14 for the Longhorns, while Chinook, who makes its sixth straight trip to Northern C, got 11 points each from Oskar Pula, Toby Niederegger and Ethan Bell. CJI will also be making the trip to Great Falls for the first time in six years. On Saturday afternoon, the Hawks rolled to a 52-39 win over Box Elder in the consolation game, as Blake Harmon scored 20 points to help the Hawks punch their ticket to divisonals.

For full 9C tourney coverage, see Monday's Havre Daily News.

BOYS

Class AA

Great Falls 70, Bozeman 33

Bozeman;;6;8;8;11;-;33

Great Falls;;23;16;17;14;-;70

BOZEMAN: Ryan Barnes 8; Brady Lang 7; Tucker Macbeth 5; Ty Huse 4; Bryson Zanto 3; Trent Rogers 2; Padraig Lang 2; Jackson Basye 2.

GREAT FALLS: Drew Wyman 21; Tarel Rollins 19; Levi Torgerson 9; Reed Harris 8; Ryan Krahe 6; Cade Gundlach 5; Hunter Boyd 2.

Billings Skyview 58, Belgrade 39

Belgrade;;5;7;12;15;-;39

Billings Skyview;;15;10;20;13;-;58

BELGRADE: Ta'Veus Randle 23; Kade Schlauch 8; Wyatt Russell 5; Austin Spangler 2; Asher Feddes 1.

BILLINGS SKYVIEW: Ky Kouba 19; Cameron Ketchum 13; Abe Seybert 7; Kaiden Alexander 3; Levi Johnson 2; Trett Moseman 2; Jackson Willems 1.

Kalispell Flathead 50, Helena 47 (OT)

Kalispell Flathead;;15;7;6;11;11;-;50

Helena;;12;4;11;12;8;-;47

KALISPELL FLATHEAD: Joston Cripe 17; Ethan VandenBosch 12; Gavin Chouinard 8; Gabe Adams 8; Luca Zoeller 5.

HELENA: Evan Barber 17; Kaden Huot 13; Sam Norum 7; Austin Zeiler 5; Bergin Luker 5.

Helena Capital 61, Kalispell Glacier 36

Kalispell Glacier;;4;10;9;13;-;36

Helena Capital;;20;4;20;17;-;61

KALISPELL GLACIER: Connor Sullivan 6; Jaxson Olsen 5; Will Salonen 4; Noah Dowler 4; Luke Bilau 4; Jackson Weber 3; Weston Price 3; Colin Presnell 2; Ty Olsen 2; JT Allen 2; Keifer Spohnhauer 1.

HELENA CAPITAL: Brayden Koch 21; Malachi Syvrud 14; Jacob Curry 7; Tyler Tenney 7; Hayden Opitz 7; Trysten Mooney 5.

Class A

Glendive 47, Laurel 40

Laurel;;15;7;9;9;-;40

Glendive;;11;13;11;12;-;47

LAUREL: Richard Cortese 8; Eli Weisenberger 8; Dalton Boehler 8; Kyson Moran 5; Ty Barta 4; Colter Bales 4.

GLENDIVE: Riley Basta 13; Parker Buckley 9; Michael Murphy 8; Taven Coon 7; Max Eaton 6; Jentz Scarpolt 3; Rhett Hoffer 1.

Frenchtown 44, Butte Central 39

Butte Central;;5;9;11;14;-;39

Frenchtown;;8;12;8;16;-;44

BUTTE CENTRAL: Dougie Peoples 20; Kyle Holter 4; Egan Lester 3; Bryan Holland 2.

FRENCHTOWN: Wyatt Hayes 8; Brandon FInley 8; Devin Shelton 8; Jeff Jacobs 6; Carson Shepard 4; Connor Michaud 2.

Class B

Rocky Boy 68, Shelby 56

Rocky Boy;;22;8;20;18;-;68

Shelby;;12;17;16;11;-;56

ROCKY BOY: Sean Gibson 20; Joe Demontiney 18; Ben Crebs 10; Nacona Limberhand 9; Teague Stump 7; Kellen Colliflower 4.

SHELBY: Rhett Reynolds 22; Logan Leck 11; Trenton Emerson 9; Kyle McDermott 8; Kolby Lohr 6.

Townsend 55, Jefferson 50

Townsend;;20;9;15;11;-;55

Jefferson;;15;17;10;8;-;50

TOWNSEND: Gavin Vandenacre 16; Devon Zeadow 10; Ryan Racht 8; Aaron Geisser 8; Trey Hoveland 6; Braden Racht 4; Colton Noyes 3.

JEFFERSON: Joe Visser 21; Jake Genger 9; Braden Morris 8; Wade Rykal 6; Trent McMaster 4; Tyler Harrington 2.

Columbus 67, Shepherd 34

Shepherd;;12;8;8;6;-;34

Columbus;;21;14;20;12;-;67

SHEPHERD: Hayes Nydegger 7; Malachi Warneke 7; Colt Hando 6; Sam Stene 6; Beau Coburn 5; Connor Hash 3.

COLUMBUS: Colby Martinez 25; Mason Meier 12; Caden Meier 10; Michael Curl 8; Cale Chamberlin 4; Kaeden Daniels 3; Cash Kramer 3; Chase Anderson 2.

Bigfork 67, Anaconda 48

Bigfork;;16;22;10;19;-;67

Anaconda;;18;7;7;16;-;48

BIGFORK: Isak Epperly 19; Walker Fisher 16; Dane Hanson 15; Bryce Gilliard 7; Cormac Benn 6; Levi Taylor 4.

ANACONDA: Eli Saltenberger 20; Landon Hurley 11; Jacob Greenwood 7; Gabe Galle 4; Braedon Sawyer 3; Dillon Guiberson 3.

Red Lodge 55, Roundup 40

Red Lodge;;13;11;19;12;-;55

Roundup;;8;9;10;13;-;40

RED LODGE: Jay Jetmore 18; Trey Allen 11; Corby Mann 8; Austin Jessen 6; Jacob Stewart 4; Skyler Quenzer 3; Owen Reynolds 2; Thomas Buchanan 2; Tyler Schrowe 1.

ROUNDUP: Kaide Griffith 9; Michael McHenry 9; Jace Lemmel 8; AJ Gray 7; Kylen Wolff 5; Elijah Fish 2.

District 3B

Lame Deer 62, Baker 54

Lame Deer;;16;12;10;24;-;62

Baker;;9;15;14;16;-;54

LAME DEER: Journey Emerson 27; David Wick 9; Moses Sanders 8; Kayden Littlesun 6; Jerell Hiwalker 6; Kendall Russell 4; Davin Medicinebull 2.

BAKER: Logan Grahm 19; Jaxon Tronstad 11; Konner Flint 11; Garret Lesh 6; Cooper O'Connor 3; Ethan Gundlach 2; Guy Lesh 2.

District 4C

Ekalaka 35, Wibaux 25

Wibaux;;2;5;12;6;-;25

Ekalaka;;11;7;11;6;-;35

WIBAUX: Birch Obrigewitch 9; Kreed Eskew 6; Colten Miske 5; Garrett Johnson 5.

EKALAKA: Turner Tooke 11; Jaden Pardee 10; Tucker Tooke 7; Shayne Enos 4; Sean Wolenetz 3.

District 6C

Plenty Coups 67, Park City 59

Park City;;21;9;14;15;-;59

Plenty Coups;;11;19;19;18;-;67

PARK CITY: Tucker Johnstone 18; Jake Gauthier 14; Ben Kessler 11; Eyan Jordet 8; Zach Downing 2; Aiden Tilzey 2; Wyatt Hamilton 2; Wyatt Story 2.

PLENTY COUPS: Zane Plainfeather 16; Toko Stops 15; Cyrus Caufield 13; Sean Longroach 10; Irvin Crow 5; River Glen 4; Tobias M 2; Victor Stewart 1; Fabian WiseSpirit 1.

District 8C

Winnett-Grass Range 77, Hobson-Moore-Judith Gap 58

Hobson-Moore-Judith Gap;;17;15;15;11;-;58

Winnett-Grass Range;;20;24;16;17;-;77

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Carson Stevenson 15; Carter Derks 9; Rowdy Smith 8; Max Tyler 7; Ashton Deegan 6; Thomas Horan 4; Kaleb Morris 3; Trace Gilbert 2; RJ Granot 2; Heath Drivdahl 2.

WINNETT-GRASS RANGE: Walker Doman 25; Derrik Zimmerman 17; Cy Nunn 13; Brady Bantz 9; Cooper Doman 6; Jace Dunkel 5; Matthew Weller 2.

Hobson-Moore-Judith Gap 58, Geraldine-Highwood 37

Geraldine-Highwood;;11;6;9;11;-;37

Hobson-Moore-Judith Gap;;17;15;15;11;-;58

GERALDINE-HIGHWOOD: Orrin Harris 18; Cole Noble 9; Ian Moline 5; Ryder Zanto 2; Conner Zanto 1.

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Carson Stevenson 15; Carter Derks 9; Rowdy Smith 8; Max Tyler 7; Ashton Deegan 6; Thomas Horan 4; Kaleb Morris 3; Heath Drivdahl 2; RJ Granot 2; Trace Gilbert 2.

Winnett-Grass Range 53, Denton-Geyser-Stanford 41

Winnett-Grass Range;;11;14;15;13;-;53

Denton-Geyser-Stanford;;12;6;11;12;-;41

WINNETT-GRASS RANGE: Walker Doman 26; Derrik Zimmerman 9; Cy Nunn 7; Brady Bantz 7; Matthew Weller 4.

DENTON-GEYSER-STANFORD: Ace Becker 15; Kain Vincent 12; Jace Balbach 8; Colter Howell 2; Axel Becker 2; Justin Dye 2.

District 9C

Fort Benton 57, Chinook 40

Chinook;;10;13;11;6;-;40

Fort Benton;;18;14;12;13;-;57

CHINOOK: Oshar Pula 11; Toby Niederegger 11; Ethan Bell 11; Reese Elliot 6; Ethan Macheod 1.

FORT BENTON: Hayden Diekhans 22; Devin Bird 14; Cody Evans 7; Nick Marias 7; Billy Ullery 4; Jace Thompson 3.

Chester-Joplin-Inverness 52, Box Elder 39

Chester-Joplin-Inverness;;12;18;9;13;-;52

Box Elder;;5;14;11;9;-;39

CHESTER-JOPLIN-INVERNESS: Blake Harmon 20; Kyle Harmon 13; Braden Mattson 9; Kealy Haaland 9; Bryce Ghekiere 1.

BOX ELDER: Tyrus LaMere 10; Gabe Saddler 8; Jayden Jilot 7; Malique Rosette 6; Kayden Duran 6; Jayden Gopher 2.

District 10C

Dutton-Brady 52, Sunburst 34

Dutton-Brady;;11;11;22;8;-;52

Sunburst;;14;8;3;9;-;34

DUTTON-BRADY: Tyler Ellsworth 19; Rylan Doheny 13; Kellan Doheny 7; Tyce Erickson 5; John Baringer 5; Jake Feldmann 3.

SUNBURST: Cade Hansen 14; Josh Kearns 8; Stanley Jarvis 6; Jaden Koon 4; Grady Kerfoot 2.

Dutton-Brady 53, Valier 25

Valier;;7;4;12;2;-;25

Dutton-Brady;;7;11;19;16;-;53

VALIER: Kamden Broesder 13; Brett Stoltz 4; Rylee Gabbard 3; Cam Stoltz 3; Brody Connelly 2.

DUTTON-BRADY: Tyler Ellsworth 13; Rylan Doheny 10; Tyce Erickson 7; Kellan Doheny 7; Jake Feldmann 5; John Baringer 3; Tyson Hemry 2; Gavin Sealy 2; Jay Clark 2; Chance Ostberg 2.

Sunburst 49, Cascade 41

Sunburst;;9;5;22;13;-;49

Cascade;;9;11;7;14;-;41

SUNBURST: Stanley Jarvis 13; Jaden Koon 11; Cade Hansen 10; Josh Kearns 6; Connor Sullivan 3; Connor Magalsky 3; Conlan Kerfoot 3.

CASCADE: Tim Achte 14; Gabe Waters 10; James Lewis 6; Reese Mortag 5; Justin Smith 3; Connor Woodall 3.

District 12C

Twin Bridges 52, Manhattan Christian 44

Twin Bridges;;9;10;16;17;-;52

Manhattan Christian;;4;11;9;20;-;44

TWIN BRIDGES: Matt Kaiser 24; Charlie Kruer 9; Taylor Smith 8; Axton Anderson 5; Connor Nye 4; Riky Puckett 2.

MANHATTAN CHRISTIAN: Seth Amunrud 15; Logan Leep 9; Tebarek Hill 7; Mason Venema 6; Caidin Hill 4; Jackson Leep 3.

District 13C

Drummond 38, Darby 32

Drummond;;9;6;9;14;-;38

Darby;;8;8;10;6;-;32

DRUMMOND: Trey Phillips 10; Caleb Parke 9; Samuel Bryant 8; Brody Rason 6; Colt Parsons 3; Cooper Bradshaw 2.

DARBY: Cullen Duggan 13; Will Martin 12; Preston Smith 5; Brandon Leavens 2.

District 14C

St. Regis 58, Alberton-Superior 55

St. Regis;;12;17;14;15;-;58

Alberton-Superior;;14;15;21;5;-;55

ST. REGIS: Caleb Ball 19; Andrew Sanford 17; Tanner Day 10; John Pruitt 9; Adam Ball 3.

ALBERTON-SUPERIOR: Aaron Waddle 24; Danner Haskins 13; Orion Plaake 10; Bryan Mask 6; Carson Callison 2.

Charlo 46, Hot Springs 42

Charlo;;7;15;9;15;-;46

Hot Springs;;10;12;13;7;-;42

CHARLO: Phil Marquez 21; Roper Edwards 9; Steson Reum 8; Hayden Hollow 6; Nathan Clark 2.

HOT SPRINGS: Jack McAllister 17; Kyle Lawson 9; Lincoln Slonaker 8; Mario Garcia 8.

GIRLS

Class AA

Billings Senior 43, Billings West 42

Billings West;;11;12;16;3;-;42

Billings Senior;;15;8;10;10;-;43

BILLINGS WEST: Layla Baumann 12; Sydney Pierce 9; Kendell Ellis 8; Kaitlin Grossman 5; Ryan Dolan 4; Taylee Chirrick 2; Kaycee Rider 2.

BILLINGS SENIOR: Allie Cummings 15; Brenna Linse 11; Kennedy Venner 4; Lauren Cummings 4; Kara Conway 3; Lily Johnson 2; Olivia LaBeau 2.

Billings Skyview 59, Belgrade 36

Billings Skyview;;13;14;21;11;-;59

Belgrade;;4;12;2;18;-;36

BILLINGS SKYVIEW: Jessi Henckel 15; Brooke Berry 12; Breanna Williams 9; Cami Harris 9; Allie Montague 8; Bella Bryan 3; Morning Grace Spotted Bear 3.

BELGRADE: Naomi Reanier 14; Grace Garvert 9; Emmery Blossom 6; Riley McMahon 2; Sarah Riley Morris 2; Mackenzie Turner 2; Olivia Wegner 1.

Helena 44, Kalispell Flathead 30

Helena;;8;7;18;11;-;44

Kalispell Flathead;;8;10;9;3;-;30

HELENA: Liz Heuiser 17; Reegan Walsh 6; Maloree English 5; Alex Bullock 4; Brooke Ark 4; Kylie Lantz 2; Avery Kraft 2; Kim Feller 2.

KALISPELL FLATHEAD: Clare Converse 10; Bridget Crowley 6; Maddy Moy 5; Molly Winters 4; Akilah Kubi 3; Kuyra Seigel 1.

Helena Capital 63, Kalispell Glacier 44

Helena Capital;;15;17;18;13;-;63

Kalispell Glacier;;11;12;6;15;-;44

HELENA CAPITAL: Dani Bartsch 18; Mara McGinley 12; Audrey Hofer 12; Paige Bartsch 12; Jaymee Sheridan 6; Keetyn Sayers 2; Rachael Stacey 1.

KALISPELL GLACIER: Ellie Keller 14; Kaylee Fritz 7; Kenzie Williams 6; Emma Anderson 6; Noah Fincher 5; Kiersten Smith 3; Janessa Henson 3.

Great Falls CMR 66, Bozeman Gallatin 56

Great Falls CMR;;15;15;19;17;-;66

Bozeman Gallatin;;17;8;13;18;-;56

GREAT FALLS CMR: Alex Madsen 14; Chloe Pace 12; Shania Gardipee 10; Lauren Lindseth 9; Kendal Stoll 9; Lauren Wilkins 6; Jordan Belote 3; Lexi Thornton 2; Rosie Burke 1.

BOZEMAN GALLATIN: Aspen Evenson 18; Makinlee Naffziger 14; Keaton Lynn 10; Avery Walker 7; Ryann Eddins 4; Molly O'Connor 3.

Class A

Butte Central 38, Frenchtown 36

Frenchtown;;9;8;9;10;-;36

Butte Central;;12;8;4;14;-;38

FRENCHTOWN: Demi Smith 12; Maddy Eggers 10; Lauren Demmons 7; Sadie Smith 6; Cassidy Bagnell 1.

BUTTE CENTRAL: Delaney Hasquet 11; Brooke Badovinac 10; Maddie Kump 8; Sofee Thatcher 8; Amira Bolton 1; Taylor Harrington 1.

Class B

Missoula Loyola 66, St. Ignatius 48

St. Ignatius;;9;14;9;16;-;48

Missoula Loyola;;17;12;21;16;-;66

ST. IGNATIUS: Kooper Page 13; Izzy Evans 11; Kason Page 7; Madyson Currie 7; Sydney Brander 7; Gabby Smith 3.

MISSOULA LOYOLA: Natalie Clevenger 18; Lani Walker 14; Kelsey Esh 8; Brooke Twite 6; Laney Denning 6; Linnea Schaefer 4; Evelyn Demblan-Dechans 3; Ora Lindauer 3; Giovanna Horner 2; Jami Janetski 2.

Jefferson 52, Townsend 27

Townsend;;15;2;6;4;-;27

Jefferson;;12;11;19;10;-;52

TOWNSEND: Kennedy Vogl 7; Emma Huffman 6; Trinity Wilson 5; Charlotte Watson 5; Mel Woodward 4.

JEFFERSON: Rachel Van Blaricom 19; Cia Stuber 9; Dakota Edmiston 8; Izzy Morris 6; MacKenzie Layng 3; Austie May 2; Abbie Youde 2.

Anaconda 69, Bigfork 30

Bigfork;;5;5;6;14;-;30

Anaconda;;17;15;19;18;-;69

BIGFORK: Maddison Chappius 8; Callie Martinez 6; Adriane Saari 5; Callie Gambala 5; Audrey Buenz 2; Scout Nadeau 2; Anika Ranson 2.

ANACONDA: Makena Patrick 20; Alyssa Peterson 11; Sami Johnson 10; Mia Sullivan-Sanders 8; Megan Reich 8; Kora Kelly 8; Maniyah Lunceford 2; Kadence Lunceford 2.

Columbus 45, Shepherd 28

Shepherd;;4;12;2;10;-;28

Columbus;;17;9;12;7;-;45

SHEPHERD: Ashley Carroll 9; Aubrey Allison 7; Lyndsey Kale 4; Cassadie Howe 2; Kiara Dennison 2; Wilhelmina Wenz 2; Kailey Buyse 2.

COLUMBUS: Sawyer Wiggs 13; Payton West 11; Hannah Obert 7; Molly Hamilton 6; Reed Johnson 3; Brooklyn Wyllie 3; Kennette Teske 1; Caitlyn Goddard 1.

Harlem 68, Poplar 61

Harlem;;19;16;14;19;-;68

Poplar;;12;18;13;18;-;61

HARLEM: Gabi Bell 16; Taya Trottier 16; Chloe Messerly 11; Alaynee Hawley 10; Tova Anderson 7; Vanise Little 3; Ma'Lea Moore 2; Savanna Jones 1.

POPLAR: Morgen Nordwick 14; Macey Dionne 13; Teagan Escarcega 12; Keandra Martell 10; Rikki Belton 7; Allie Azure 3; Kessee Erickson 2.

Thompson Falls 55, Florence-Carlton 30

Florence-Carlton;;3;8;10;9;-;30

Thompson Falls;;13;11;17;14;-;55

THOMPSON FALLS: Megan Baxter 27; Riley Wilson 8; Jody Detlaff 8; Faith Frields 5; Elli Pardee 3; Ellie Baxter 2; Caity Alexander 2.

Whitehall 53, Three Forks 37

Whitehall;;7;11;19;16;-;53

Three Forks;;8;8;12;9;-;37

WHITEHALL: Brynna Wolfe 13; Jada Clarkson 11; Lindsay Briggs 11; Jacy Johnson 9; Meagan Johnson 5; Maxine Hoagland 2; Kendra Klapan 2.

THREE FORKS: Jasmyn Murphy 11; Jayden Woodland 10; Ashlyn Swenson 9; Kinzee Howey 4; Lily Jones 2; Brianna Warren 1.

Roundup 52, Red Lodge 27

Red Lodge;;3;8;4;12;-;27

Roundup;;13;15;9;15;-;52

RED LODGE: Emma Evenson 5; Bailey Binando 4; Isabelle Sager 4; Krista Hartman 3; Macelyn Lauritzen 3; Alice Fouts 3; Brayli Reimer 3; Brookelyn Allen 2.

ROUNDUP: Blythe Sealey 15; Tia Stahl 14; Meghan Eiselein 11; Cate Cota 5; Kennah Jensen 5; Makayla Goffena 2.

Shelby 65, Rocky Boy 48

Rocky Boy;;10;9;12;17;-;48

Shelby;;15;17;18;15;-;65

ROCKY BOY: Kirsten LaMere 17; Ella Moore 9; Kodee Henderson 8; Jayci Demontiney 6; Jour'Dai Coffee 3; Rhiannon Morsette 3; Alyssa Demontiney 2.

SHELBY: Vivi McDermott 22; Maddison Underdal 18; Jori Clary 14; Cameron Blevins 6; Adele Lamb 2; Shelbee Correa 2; Blair Luly 1.

Disrict 3B

Colstrip 61, Forsyth 36

Forsyth;;7;12;10;7;-;36

Colstrip;;11;13;19;18;-;61

FORSYTH: Lindsey Hein 17; Jaeleigh Hlad 9; Austin Brewer 3; Makenna Chandler 3.

COLSTRIP: Baily Egan 21; Canzas Hisbadhorse 10; Maddie BigBack 10; Malea Egan 8; Addie Pontius 7; Addie Casterline 3; Gracie Bradley 2.

Baker 59, Lodge Grass 55

Baker;;11;18;17;13;-;59

Lodge Grass;;8;19;14;14;-;55

BAKER: Emily Shumaker 16; Peyton Janeway 14; Mya Hadley 11; Eve Uecker 9; Anika Ploeger 5; Harlee Graham 4; Alex Williams 0; Kaytlynn Gaub 0; Saraya Afrank 0; McKenna Griffith 0; Makala Gallegos 0.

LODGE GRASS: Shantell Pretty On Top 30; Jordan Jefferson 12; Diamond Amyotte 5; Jasmine Half 3; Shekinah Falls Down 3; Gabby Falls Down 2; Tyressa Pretty On Top 0; Jamie Reed 0; Alexis Hernandez 0; Saraya LeftHand 0.

District 4C

Jordan 43, Custer-Hysham 12

Custer-Hysham;;4;8;0;0;-;12

Jordan;;6;37;0;0;-;43

CUSTER-HYSHAM: Brooklyn Ragland 5; McKenzie Morrison 4; Charlee Yochum 2; Hannah Porter 1.

JORDAN: Lacey Lawrence 10; Abby Pierce 9; Jaelin Twitchell 6; Brenna Murnion 5; Lindsay Lawrence 5; Brynn Ryan 2; Delaney Kamerman 2; Brooke Murnion 2; Kailah Hafla 2.

District 6C

Bridger 38, Harlowton-Ryegate 32

Bridger;;6;3;13;16;-;38

Harlowton-Ryegate;;11;8;10;3;-;32

BRIDGER: Emily Adkins 16; Hope Buessing 8; Dylann Pospisil 5; Kyra Kroll 4; Cassidy Schwend 3; Mya Goltz 2.

HARLOWTON-RYEGATE: Karli Lane 12; Mesa Butler 11; Teagan Oliva 6; Alexis Hagl 2; Isa Caballero 1.

Roberts 40, Park City 32

Roberts;;7;16;5;12;-;40

Park City;;7;12;8;5;-;32

ROBERTS: Hailey Croft 12; Brighid Doll 11; Emma Devries 10; Grayce Payovich 3; Bentley Bertolino 2; Kenzie Pitts 2.

PARK CITY: Abby Hoffman 12; Leigha Grabowska 7; Isabelle Adams 4; Addie Baker 4; Makayla Harper 3; Halle Larsen 2.

District 8C

Roy-Winifred 35, Belt 28

Roy-Winifred;;9;10;5;11;-;35

Belt;;10;8;1;9;-;28

ROY-WINIFRED: Madeline Heggem 12; Trinity Edwards 8; Dakota Crabtree 5; Megan Bergum 5; Cadence Tillman 3; Isabelle Heggem 2.

BELT: Lindsey Paulson 10; Livvy Shelton 7; Sabrina Wing 4; Ahmia Lords 2; Hattie Bumgarner 2; Raily Gliko 1; Kylee Permann 1; Maddison Osterman 1.

Geraldine-Highwood 37, Hobson-Moore-Judith Gap 35

Hobson-Moore-Judith Gap;;6;9;11;9;-;35

Geraldine-Highwood;;10;8;13;6;-;37

HOBSON-MOORE-JUDITH GAP: Rabecca Lynn 7; Leisetta Martin 7; Danielle Horan 7; Molly Cunningham 6; Donni Barman 3; Elizabeth Hickey 3.

GERALDINE-HIGHWOOD: Emma Bye 9; Jonna McCullough 7; Azzia Rowland 6; Trinity Tinsen 6; Lizzie Summers 5; Ellie Aron 2; Sarah Davison 2.

District 9C

North Star 61, Fort Benton 58 (OT)

North Star;;25;8;9;11;8;-;61

Fort Benton;;11;16;13;13;5;-;58

NORTH STAR: Kenidee Wolery 20; Jade Wendland 15; Shayla Borlaug 13; Laynie Sattoriva 10; Kaytlyn Domire 3.

FORT BENTON: Emerson Giese 24; Aspen Giese 12; Ashlee Wang 11; Abby Clark 5; Maci Molinario 4; Hailee Wang 2.

Box Elder 51, Turner 33

Box Elder;;20;11;9;11;-;51

Turner;;6;15;4;8;-;33

BOX ELDER: Kayla Momberg 28; Mariah Arkinson 7; Angela Gopher 5; Tayleigh Sunchild 3; Briello Sunchild 3; Breanna Bacon 3; Annalise Johnson 2.

TURNER: Shyan Krass 15; Brandy Calvert 8; Emma Billmayer 5; Dakota Krass 4; Brooke Reed 2.

District 10C

Cascade 48, Simms 47 (OT)

Cascade;;13;11;7;13;4;-;48

Simms;;3;8;21;12;3;-;47

CASCADE: Jessy Barger 12; Caybree Ludvigson 9; Madison Wilson 9; Mattison McKamey 5; Lexi Mortag 5; Grace Satterwhite 5; Makaela Pribyl 3.

SIMMS: Laura Zeitzke 16; Kenzie Allen 7; Lilly Woodhouse 5; Taylee Sawyer 5; LaChrista Hanson 4; Baylee Herman 4; Kodiann Lynn 4; Faith Affliege 2.

Cascade 42, Power 36

Power;;6;12;9;9;-;36

Cascade;;13;13;8;8;-;42

POWER: Kinsey May 12; Sierra Sievers 8; Amara Bodkins 7; Jersey Somerfeld 5; Hailey May 4.

CASCADE: Caybree Ludvigson 14; Jessy Barger 8; Makaela Pribyl 6; Madison Wilson 6; Mattison McKamey 5; Grace Satterwhite 2; Lexi Mortag 1.

Simms 55, Heart Butte 49

Simms;;20;7;12;16;-;55

Heart Butte;;5;15;15;14;-;49

SIMMS: Laura Zeitzke 14; Faith Affliege 11; Lilly Woodhouse 9; Kenzie Allen 5; Taylee Sawyer 5; Kodiann Lynn 5; Baylee Herman 4; LaChrista Hanson 2.

HEART BUTTE: Lish Spoonhunter 15; Bobbi Tailfeathers 10; Sadee Cree Medicine 10; Sugar Spoonhunter 10; Raelei Running Rabit 4.

District 12C

Manhattan Christian 42, Ennis 32

Ennis;;12;10;3;7;-;32

Manhattan Christian;;10;16;9;7;-;42

ENNIS: Landri Paladichuk 11; Jenna Snider 6; Shae Lovett 6; Tanner Inman 6; Shelby Klein 3.

COLIN THOMPSON

The Fort Benton boys celebrate winning their second straight 9C championship Saturday night in the HHS gymnasium.

MANHATTAN CHRISTIAN: Kiersten Van Kirk 12; Grace Aamot 8; Hope Kenney 7; Eliana Kuperus 6; Ava Bellach 5; Taylor DeVries 2; Natalie Walhof 2; Anna Keith 0; Katelyn Van Kirk 0.

District 13C

Seeley-Swan 61, Philipsburg 45

Philipsburg;;5;7;12;21;-;45

Seeley-Swan;;21;15;10;15;-;61

PHILIPSBURG: Asha Comings 16; Amelia Hill 11; Reece Pitcher 11; Rachel Ward 7.

SEELEY-SWAN: Bethany Hoag 18; Sariah Maughan 14; Emily Maughan 12; Klaire Kovatch 10; Aspen Conley 5; Danielle Sexton 2.

 
X

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 03/01/2021 23:26