Havre Daily News - News you can use

Area spikers honored with All-Conference, All-State accolades

 

Last updated 11/17/2022 at 12:37pm

Havre Daily News/Kason Clark

Chinook's Bree Swanson digs up a ball during a Northern C volleyball match earlier this month in Chinook. Swanson was one of seven players from the Hi-Line to be selected as Class C All-State in volleyball this fall.

What a season it was in local high school volleyball on the Hi-Line. It was exciting and a lot of fun. And now, honors teams for most of the area have also been released.

In the District 7C, Chinook's Bree Swanson and Hallie Neibauer, Fort Benton's Emerson Giese, North Star's Rainee Watson, Big Sandy's Angie Sant and Chester-Joplin-Inverness' Haddie Woods were all named Class C All-State, as well as First-Team All-Conference.

The Second Team includes North Star's Katelyn Domire, Fort Benton's Hailee Wang and Kylie Danbrook, CJI's Lily Wickum, Big Sandy's Eva Yeadon and Chinook's Torin Cecile and Mya Berreth.

Highwood's Dave Bahnmiller was named 7C Coach of the Year.

In District 2B, Harlem senior Jessica King was named Second-Team All-Conference.

7C

All-State selections: Trinity Tinsen, 11, Highwood; Bree Swanson, 12, Chinook; Emerson Giese, 12, Fort Benton; Hallie Neibauer, 11, Chinook; Rainee Watson, 12, North Star; Angie Sant, 12, Big Sandy; Laynie Drew, 12, Centerville; Ellie Aron, 12, Highwood; Haddie Woods, 12, CJI.

First-Team All-Conference: Trinity Tinsen, 11, Highwood; Bree Swanson, 12, Chinook; Emerson Giese, 12, Fort Benton; Hallie Neibauer, 11, Chinook; Rainee Watson, 12, North Star; Angie Sant, 12, Big Sandy; Laynie Drew, 12, Centerville; Ellie Aron, 12, Highwood; Haddie Woods, 12, CJI.

Second-Team All-Conference: Katylynm Domire, 12, North Star; Hailee Wang, 12, Fort Benton; Sarah Davison, 12, Highwood; Lily Wickum, 11, CJI; Eva Yeadon, 10, Big Sandy; Torin Cecile, 12, Chinook; Kylie Danbrook, 12, Fort Benton; Olivia Lewis, 12, Highwood; Mya Berreth, 11, Chinook.

1B

All-State selections: Ada Bieler, sr., Choteau; Cameron Blevins, jr., Shelby; Asia Bouma, sr., Choteau

First-Team All-Conference: Ada Bieler, sr., Choteau; Cameron Blevins, jr., Shelby; Asia Bouma, sr., Choteau; Avery Schubarth, sr., Fairfield; Ella Peach, sr., Choteau; Breauna Erickson, jr., Conrad; Kendra Spotted Bear, sr., Cut Bank

Second-Team All-Conference: Jori Clary, sr., Shelby; Emma Schenk, jr., Fairfield; Tala Eneboe, jr., Conrad; Makenna Burke, jr., Cut Bank; Ainsley DeBruycker, jr., Choteau; Tessa Brownell, jr., Choteau; Brynlee Bakken, jr., Fairfield

2B

All-State selections: J'elle Garfield, sr., Wolf Point; Allison Kunze, sr., Malta; Carly Nelson, sr., Glasgow

First-Team All-Conference: J'elle Garfield, sr., Wolf Point; Allison Kunze, sr., Malta; Carly Nelson, sr., Glasgow; Daley Aune, sr., Glasgow; Isabel Hansen, sr., Malta; Kaitlyn MacDonald, sr., Wolf Point; Samantha Tryan, sr., Glasgow

Second-Team All-Conference: Sierra Hamilton, jr., Wolf Point; Jessica King, sr., Harlem; Kennedy Koss, sr., Malta; EmmaRae Martell, jr., Poplar; Morgen Nordwick, sr., Poplar; Tatum Nyquist, jr., Glasgow; Madison Williamson, sr., Malta.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2022

Rendered 11/29/2022 11:35