Havre Daily News - News you can use

 
 

Rocky Boy's Olson captures two medals

 

May 29, 2013



After a earning a Class B state cross country championship back in the fall, Rocky Boy distance runner Kyle Olson had his sights set on track and field gold this past weekend in Bozeman.

And while Olson din’t reach the top of the medal stand in the premier Class B distance races last weekend at the Class B state track meet, he certainly gave it his all.

Olson finished both the 1,600 meters and 3,200 meters at the state meet in second place, coming in behind only Paden Alexander of Ronan-St. Ignatius in both races. Olson finished the 1,600 in 4:38.01 and the grueling 3,200 in 9:44.02. Alexander finished the races mere seconds ahead of Olson, who captured Rocky Boy’s first individual Class B state championship when he won the boys cross country state championship last fall.

Olson alone scored 16 points for the Stars, which tied them for 13th in the team standings. Manhatten captured the boys title with 73 points, while Red Lodge was second and Ronan-St. Ignatius was third. Plains won the girls state title with 71 points, while Florence-Carlton was second and Glasgow was third.

State B

at Bozeman

Boys

Team scores — Manhattan 73, Red Lodge 50, Ronan-St. Ignatius 48, Thompson Falls 46, Choteau 36, Florence-Carlton 24, Colstrip 23, Baker 21, Bigfork 19, Columbus 18, Deer Lodge 18, Townsend 17, Joliet 16, Malta 16, Rocky Boy 16, Shepherd 16, Big Timber 16, Missoula Loyola 14, Roundup 12, Fairfield 6, Glasgow 6, Plains 4, Troy 3, Cut Bank 2, Huntley Project 2, Plentywood 2, Jefferson 1, Broadus 1, Whitehall 1.

100 — Dustin Sobrero, Colu, 11.25; Andy Nordstrom, RL, 11.38; Kenny Hoeffner, Tow, 11.461; Brady Heffner, F-C, 11.463; Austin Batson, Fai, 11.49; Austin Gordon, Big, 11.51.

200 — Andy Nordstrom, RL, 22.42; Dustin Sobrero, Colu, 22.58; Nathan Vanderby, Man, 22.65; Brady Heffner, F-C, 22.96; Austin Batson, Fai, 22.96; Kenny Hoeffner, Tow, 23.05.

400 — Nathan Vanderby, Man, 49.99; Andy Nordstrom, RL, 51.27; Preston Schubert, TF, 51.83; Chase Fossum, Glas, 51.9; Wyatt Pannabecker, Cho, 51.93; Ethan Copier, Man, 52.28.

800 — Madison Bolton, F-C, 1:59.40; Paden Alexander, R-StI, 1:59.47; Darren Hecker, BT, 2:00.71; Kenny Wilbur, Tow, 2:00.99; Chance Kittle, Big, 2:04.01; Rahkei Eyer, Jef, 2:04.49.

1,600 — Paden Alexander, R-StI, 4:26.54; Kyle Olson, RB, 4:38.01; Madison Bolton, F-C, 4:39.73; Darren Hecker, BT, 4:43.88; Tyus Mendoza, Cols, 4:44.52; Travis Koenig, Bak, 4:47.46.

3,200 — Paden Alexander, R-StI, 9:32.86; Kyle Olson, RB, 9:44.02; Tony Krogstad, Man, 10:15.24; Logan Morley, Big, 10:20.80; Tyus Mendoza, Cols, 10:21.08; Darren Hecker, BT, 10:21.25.

110 hurdles — Izaack Zier, Man, 14.79; Silas Hasselbrook, ML, 15.02; Nathan Vanderby, Man, 15.46; Preston Schubert, TF, 15.48; Bryce Green, Tow, 15.74; Gabe McCauley, BT, 16.24.

300 hurdles — Preston Schubert, TF, 39.24; Izaack Zier, Man, 39.25; Silas Hasselbrook, ML, 40.27; Bryce Green, Tow, 40.98; Alex Smith, Ple, 41.08; Tucker Meyer, Fai, 41.09.

400 relay — Manhattan 44.08, Red Lodge 44.244, Malta 44.248, Deer Lodge 44.36, Bigfork 44.40, Fairfield 44.66.

1,600 relay — Manhattan 3:29.28, Red Lodge 3:29.68, Bigfork 3:35.23, Malta 3:35.54, Glasgow 3:35.81, Choteau 3:36.77.

Shot put — Tucker Yates, Cols, 51-2 3/4; Chase Brumfield, Shep, 49-7; Andrew Alt, Rou, 48-7 1/2; Jeff Fisher, Bak, 48-5 1/2; Ben Gorham, Pla, 47-10; Lane KnowsHisGun, Cols, 47-2.

Discus — Jeff Fisher, Bak, 156-1; Tucker Yates, Cols, 154-7; Chase Brumfield, Shep, 146-11; Nels Flanagan, BT, 145-9; Ben Gorham, Pla, 134-8; Tucker Schye, Mal, 132-0.

Javelin — Tay Hall, Cho, 187-6; Ty Bermes, Jol, 181-6; Tony Halverson, Rou, 168-6; Kaden Bedwell, Mal, 164-0; Trevor Cuchine, DL, 160-7; Malachi Emmons, Bro, 160-4.

High jump — Preston Schubert, TF, 6-2; Ty Bermes, Jol, 6-2; Jordan Gray, Bak, 6-2; Josh Sandry, Big, 6-0; Sean Opland, Tro, 6-0; Nathan Olds, Tro, 6-0.

Long jump — Jalen Bell, R-StI, 21-8; Brett Witt, DL, 20-9; Wyatt Pannabecker, Cho, 20-6 1/2; Kyle Gollehon, Cho, 19-10 3/4; Tyler Gobert, CB, 19-10 3/4; Matt Dyson, Whi, 19-9 1/2.

Triple jump — Jalen Bell, R-StI, 44-10 3/4; Wyatt Pannabecker, Cho, 43-1 3/4; Alec Nehring, Man, 41-7 1/2; Kyle Gollehon, Cho, 41-4; Lucas Reif, Shep, 40-11 1/2; Kendall Denham, Mal, 40-10 1/4.

Pole vault — Preston Schubert, TF, 14-7 1/2; Quinn Entenmann, RL, 13-0; Dominque Holt, TF, 13-0; Brett Witt, DL, 12-6; Garrett Frieling, HP, 12-6; Kyle Gollehon, Cho, 12-6

Girls

Team scores — Plains 71, Florence-Carlton 42, Glasgow 37, Red Lodge 36, Townsend 33, THompson Falls 32, Plentywood 31, Bigfork 29, Missoula Loyola 22, Manhattan 22, Colstrip 21, Baker 20, Huntley Project 20, Big Timber 20, Fairfield 18, CHoteau 12, Malta 12, Joliet 11, Eureka 9, Deer Lodge 8, Ronan-St. Ignatius 6, Jefferson 5, Roundup 4, Forsyth 3, Shepherd 2, Columbus 1.

100 — Hannah Porch, F-C, 12.91; Tiffany Poore, RL, 13.05; Nicole Rehbein, Pla, 13.14; Ashley Olson, Ple, 13.167; Tess Porch, F-C, 13.169; Tru Roginske, Jol, 13.24.

200 — Hailey Phillips, Pla, 25.70; Hannah Porch, F-C, 26.02; Debra Griebel, Gla, 26.31; Carly Rech, BT, 26.35; Tiffany Poore, RL, 26.51; Mackenzi Mundaniohl, Jef, 26.83.

400 — Hailey Phillips, Pla, 58.15; Carly Rech, BT, 1:00.06; Daniela Russell, RL, 1:00.33; Paige Harris, Ple, 1;00.86; Ashley Olson, Ple, 1:01.54; Rachael Zeiger, Gla, 1:01.76.

800 — Chiara Warner, Tow, 2:10.52 (Class B record, old record 2:14.86 by Bobbi Knudsen, Malta, 2009); Makena Morley, Big, 2:17.04; Maggie Mitzel, ML, 2:23.68; Rachael Zeiger, Gla, 2:24.39; Shay Shelhamer, Shep, 2:26.4; Ellie Losasso, Man, 2:27.38.

1,600 — Chiara Warner, Tow, 4:48.24 (all-class record, old record 4:55.18 by Heidi Lane, Great Falls CMR, 2002); Makena Morley, Big, 5:05.46; Paitton Herbst, Bak, 5:22.85; Maggie Mitzel, ML, 5:24.98; Rachael Zeiger, Gla, 5:28.37; Ellie Losasso, Man, 5:32.17.

3,200 — Chiara Warner, Tow, 10:35.85 (Class B record, old record 10:46.12 by Sabrina Monroe, Jef, 1998); Makena Morley, Big, 11:21.59; Paitton Herbst, Bak, 11:58.15; Bailee Green, Rou, 12:07.25; Josie Braaten, Gla, 12:08.34; Alex Bartmess, Eur, 12:17.37.

400 relay — Florence-Carlton 51.25, Deer Lodge 51.66, Plentywood 51.93, Red Lodge 52.01, Colstrip 52.09, Huntley Project 52.29.

1,600 relay — Plains 4:13.56, Big Timber 4:14.89, Red Lodge 4:16.06, Bigfork 4:18.18, Manhattan 4:18.38, Townsend 4:18.89.

100 hurdles — Hope Reid, TF, 14.96; Hailey Phillips, Pla, 15.53; Debra Griebel, Gla, 15.57; Hannah King, Cho, 15.66; Janessa Williams, Jef, 15.99; Stevi Johnson, Eur, 16.33.

300 hurdles — Hailey Phillips, Pla, 44.0; Hope Reid, TF, 46.49; Hannah King, Cho, 46.93; Tess Porch, F-C, 47.54; Aubry Bair, Tow, 47.73; Mattison McAnally, Big, 47.76.

Shot put -- Brenna King, Mal, 40-9 3/4; Mariah Harvey, Man, 39-5; Emily Billow, Eur, 36-7 3/4; Leah Thompson, Pla, 36-6 1/2; Becky Gerst, Jef, 36-4 1/4; Kayla Holmes, Pla, 35-5 1/4.

Discus — Brandi Rust, Cols, 116-0; Kourtney Coverdell, Fai, 114-2; Mariah Harvey, Man, 113-2; Brooke Jones, Man, 112-8; Brenna King, Mal, 112-4; Emily Billow, Eur, 111-8.

Javelin — Carley Vonheeder, Pla, 126-4; Bailey Cranford, HP, 123-1; Lindsay Wagerin, Ple, 121-7; Paitton Herbst, Bak, 118-9; Aspen Jore, R-StI, 116-1; Meranda Sargent, For, 115-7.

High jump — Megan Dailey, Gla, 5-2; Lindsay Wangerin, Ple, 5-2; Hope Reid, TF, 5-0; Sydnee Clairmont, R-StI, 5-0; Jere Dennehy, Cols, 4-10; Maddy Klapmeier, For, 4-10; Ashley Olson, Ple, 4-10.

Long jump — Kaile Sauro, ML, 17-1; Jere Dennehy, Cols, 16-5 1/4; Megan Dailey, Gla, 16-1; Sydne Steinbach, Fai, 15-11 3/4; Hailey Phillips, Pla, 15-9 3/4; Kelsey Bohl, HP, 15-6.

Triple jump — Tru Roginske, Jol, 35-6 3/4; Hannah Porch, F-C, 34-6 3/4; Sydne Steinbach, Fai, 34-2; Solenn Jacobsen, Bak, 34-1; Kaile Sauro, ML, 34-1/2; Maddy Klapmeier, For, 33-8.

Pole vault — Carter Theade, RL, 11-3 (Class B record, old record 11-1 by Alison Hixon, Missoula Loyola, 2005); Hope Reid, TF, 11-0; Bailey Cranford, HP, 10-6; Rachael Buzanowski, HP, 10-0; Ellie Zwerneman, Cho, 9-6; Kyla Rouane, Colu, 9-6.

 

Reader Comments

(0)