News you can use

Ponies both finish fourth at State A Track Meet

Thanks to a rousing final day of competition, the Havre High boys and girls track teams surged to some of their best finishes in recent memory at the Class A State Track Meet.

The 2024 state meet was held this past weekend, where the Pony girls took fourth with 68 points, while the Pony boys were fourth with 40 points.

Havre also had some outstanding individual performances for head coach Kari Filius' teams.

On the girls side, HHS standout Kaydence Reiter blazed her way to a state title in the prestigious 100 meters with a time of 12.27.2, while teammate Macy Brandon took fourth. Reiter and Brandon also doubled up in the 200 with a second and sixth, respectively, while Brandon went on to place fourth int he 400 as well.

Havre's relay teams were strong, as expected. The Ponies took second in the 4x100 and third in there 4x400. Also on the track, KYanna Jarvis placed second in the 100 hurdles in her final state meet.

In the field, Jarvis added a fifth in the high jump, while Ari Gary was second with a leap of 5-00. Macee May capped a brilliant season with a pair of fourth places in the long jump and triple jump, while Roma Gum added a sixth place for the Pony girls in the javelin.

Not to be outdone, the Blue Pony boys had a huge second day of the meet to move from ninth to fourth. Havre's sprints were a huge factor, especially the 4x100 relay team, which won the state title and set a school record with a time of 42,47. The team was composed of Brayden Kimberling, Brisbin Reiter, Michawl Emge and Carson Harris.

Kimberling went on to place second in the 100 meters and third in the 200, while Caleb Tomac placed in the both the 1,600 and 3,200 for the Ponies. Jacob Herring also gave a Havre a fourth in the high hurdles, while 4x400 relay team finished fourth, rounding out a great day on the track for Havre.

While Havre had a strong showing, Corvallis swept the team titles in Class.

State A Track

In Laurel

Class A girls team scores: Corvallis 92.5, Whitefish 77.5, Hamilton 77, Havre 68, Laurel 40, Hardin 38, Columbia Falls 22, Billings Central 14, Dillon 14, Sidney 12, Miles City 12, Butte Central 10, Frenchtown 9, Stevensville 9, Libby 8, Polson 7, Lewistown 7, Lockwood 6, Glendive 4, Browning 2.

Class A boys team scores: Corvallis 68.8, Columbia Falls 67, Whitefish 56, Havre 40, Hamilton 35, Bigfork 34.4, Laurel 33.4, Hardin 33, Frenchtown 31, Glendive 30, Livingston 23, Billings Central 18, Sidney 14, Libby 9, Polson 8, Browning 7, Dillon 6.4, Miles City 5, Stevensville 2, Butte Central 2, Lockwood 2, East Helena 1, Lewistown 1.

Girls Class A

100: (w: -0.1) 1, Reiter, Kaydance, Havre, 12.27. 2, Wilmot, Rachael, Whitefish, 12.34. 3, Dantic, Kaitlyn, Laurel, 12.34. 4, Brandon, Macy, Havre, 12.79. 5, Stene, Amelia, Polson, 12.80. 6, Ells, Hailey, Whitefish, 12.83.

200: (w: 2.0) 1, Zetooney, Brooke, Whitefish, 24.41R. 2, Reiter, Kaydance, Havre, 24.79. 3, Wilmot, Rachael, Whitefish, 25.03. 4, Lewis, Olivia, Corvallis, 25.03. 5, Dantic, Kaitlyn, Laurel, 25.10. 6, Brandon, Macy, Havre, 25.81.

400: 1, Lewis, Olivia, Corvallis, 55.52. 2, Zetooney, Brooke, Whitefish, 57.14. 3, Wilmot, Rachael, Whitefish, 57.83. 4, Brandon, Macy, Havre, 58.24. 5, Frame, Peyton, Custer County, 58.44. 6, Lewis, Annalise, Hamilton, 58.92.

800: 1, Lewis, Annalise, Hamilton, 2:16.21. 2, Jagodzinski, Grace, Billings Central Catholic, 2:19.34. 3, Frame, Peyton, Custer County, 2:21.71. 4, Aragon, Mariah, Hardin, 2:22.69. 5, Watkins, Hailey, Beaverhead County, 2:22.80. 6, Holland, Faye, Beaverhead County, 2:22.88.

1,600: 1, Lewis, Annalise, Hamilton, 5:10.59. 2, Aragon, Mariah, Hardin, 5:10.68. 3, Jagodzinski, Grace, Billings Central Catholic, 5:14.86. 4, Davidson, Laurie, Corvallis, 5:15.59. 5, Child, Aleigha, Hamilton, 5:15.78. 6, Delaney, Morgan, Polson, 5:23.03.

3,200: 1, Child, Aleigha, Hamilton, 11:30.86. 2, Davidson, Laurie, Corvallis, 11:31.05. 3, Aragon, Mariah, Hardin, 11:34.53. 4, Delaney, Morgan, Polson, 11:36.87. 5, Farmer, Capri, Libby, 11:51.86. 6, Brightwings-Pease, Karis, Hardin, 11:57.30.

100 hurdles: (w: 0.9) 1, Lewis, Olivia, Corvallis, 14.49. 2, Jarvis, Kyanna, Havre, 15.81. 3, Ells, Hailey, Whitefish, 15.98. 4, McCoy, Riley, Beaverhead County, 16.03. 5, Armstrong, Blythe, Fergus, 16.32. 6, Clarno, Fayth, Beaverhead County, 16.46.

300 hurdles: 1, Lewis, Olivia, Corvallis, 41.86R. 2, Ells, Hailey, Whitefish, 45.42. 3, Ellis, Jenna, Hamilton, 46.25. 4, Armstrong, Blythe, Fergus, 46.34. 5, Graham, Ava, Beaverhead County, 48.03. 6, Hicks, Grace, Fergus, 48.40.

4x100 relay: 1, Whitefish 47.90R. 2, Havre 48.31. 3, Corvallis 49.19. 4, Laurel 49.72. 5, Frenchtown 50.21. 6, Hamilton 50.38.

4x400 relay: 1, Whitefish (Wilmot, Rachael 11, Boysen, Anna 9, Ells, Hailey 12, Zetooney, Brooke 12), 3:58.47. 2, Hamilton (Jessop, Ayslin 12, Apedaile, Lily 11, Ellis, Jenna 10, Lewis, Annalise 9), 4:04.21. 3, Havre (Brandon, Macy 10, Ford, Ashlyn 9, Jarvis, Kyanna 12, Reiter, Kaydance 11), 4:06.66. 4, Laurel (Fike, Daeja 12, McIntosh, Raley 12, Erving, Madison 12, Dantic, Kaitlyn 11), 4:07.12. 5, Custer County (Dighans, Jaclyn 9, Sloan, Perri 9, Tooke, Greta 11, Frame, Peyton 10), 4:07.27. 6, Frenchtown (Jones, Scarlett 9, Gooden, Shae 11, Kaufman, Madison 12, Haskins, Heather 11), 4:07.73.

High jump: 1, Torske, MaKenna, Hardin, 5-02. 2, Gary, Ari, Havre, 5-00. 3, Holleran, Laney, Frenchtown, 5-00. 3, Bends, Kadie, Hardin, 5-00. 5, Jarvis, Kyanna, Havre, 5-00. 6, Lewis, Olivia, Corvallis, 4-10. 6, Ells, Hailey, Whitefish, 4-10.

Pole vault: 1, Kindopp, Morgan, Sidney, 12-00. 2, Bullemer, Soli, Columbia Falls, 11-00. 3, McAllister, Emma, Columbia Falls, 10-06. 4, Korst, Aubrey, Hamilton, 10-06. 5, McCoy, Riley, Beaverhead County, 9-06. 6, Anderson, Sam, Beaverhead County, 9-06.

Long jump: 1, Varner, Ella, Corvallis, 17-06.25, w:NWI. 2, Hutchison, Sophia, Stevensville, 16-11, w:NWI. 3, Fortner, Bergen, Libby, 16-08.25, w:NWI. 4, May, Macee, Havre, 16-07, w:NWI. 5, Trombley, Teslin, Browning, 16-06.50, w:NWI. 6, Bilbrey, Alyssa, Frenchtown, 16-06.25, w:NWI.

Triple jump: 1, Varner, Ella, Corvallis, 36-10.75, w:1.2. 2, Bullemer, Soli, Columbia Falls, 35-05.50, w:1.4. 3, Larson, Tana, Lockwood, 35-01.50, w:1.6. 4, May, Macee, Havre, 34-08.50, w:1.1. 5, Smith, Bailey, Whitefish, 34-07.25, w:1.7. 6, Hutchison, Sophia, Stevensville, 34-04.75, w:+0.0.

Shot put: 1, Hillis, Maggie, Laurel, 42-02. 2, Buhler, Meredith, Corvallis, 39-09.50. 3, Winkler, Mya, Hamilton, 39-04. 4, Auch, Alanna, Corvallis, 37-04.50. 5, Werst, Gracie, Hamilton, 36-03. 6, McKern, Ashlynn, Hamilton, 36-01.50.

Discus: 1, Winkler, Mya, Hamilton, 129-03. 2, Auch, Alanna, Corvallis, 122-09. 3, Lester, Clara, Laurel, 119-08. 4, Three Irons, MakaLutaWin, Hardin, 118-10. 5, Deming, Audree, Sidney, 115-03. 6, Stoker, Toni, Beaverhead County, 109-01.

Javelin: 1, Moodry, Ella, Butte Central Catholic, 132-01. 2, Fike, Daeja, Laurel, 132-00. 3, Winkler, Mya, Hamilton, 131-04. 4, Nagle, Codi, Dawson County, 128-06. 5, Smith, Bailey, Whitefish, 122-07. 6, Gum, Roma, Havre, 116-00.

Boys Class A

100: (w: 0.6) 1, Simpson, Malaki, Columbia Falls, 10.74R. 2, Kimberling, Brayden, Havre, 11.01. 3, Schwend, Tanner, Laurel, 11.08. 4, Wells, Miles, Hardin, 11.10. 5, Gard, Brogan, Stevensville, 11.18. 6, Merchant, Robert, Bigfork, 11.23.

200: (w: 1.2) 1, Simpson, Malaki, Columbia Falls, 21.67R. 2, Criddle, Derek, Corvallis, 22.21. 3, Kimberling, Brayden, Havre, 22.24. 4, Wells, Miles, Hardin, 22.46. 5, Schwend, Tanner, Laurel, 22.49. 6, Golan, Kai, Columbia Falls, 22.50.

400: 1, Criddle, Derek, Corvallis, 49.23. 2, Bennett, Evan, Hamilton, 49.73. 3, Krack, Carson, Whitefish, 49.78. 4, Phelps, Jack, Columbia Falls, 50.52. 5, Whicker, Beck, Custer County, 50.84. 6, Gunther, Gage, Custer County, 51.76.

800: 1, Jensen, Jack, Bigfork, 1:54.42. 2, Bennett, Evan, Hamilton, 1:55.33. 3, Douglas, Simon, Whitefish, 1:55.89. 4, Jagodzinski, Samuel, Billings Central Catholic, 1:56.03. 5, Gunther, Gage, Custer County, 1:57.06. 6, Shila, Jaden, Dawson County, 1:57.18.

1,600: 1, Bird, Ben, Hardin, 4:17.71R. 2, Piseno, Grey, Billings Central Catholic, 4:17.80. 3, Tomac, Caleb, Havre, 4:21.01. 4, Schretenthaler, Finn, Park, 4:22.04. 5, Jensen, Jack, Bigfork, 4:24.25. 6, Shila, Jaden, Dawson County, 4:25.26.

3,200: 1, Schretenthaler, Finn, Park, 9:32.30. 2, Bird, Ben, Hardin, 9:32.49. 3, Piseno, Grey, Billings Central Catholic, 9:49.55. 4, Davidson, Jack, Corvallis, 9:51.25. 5, Tomac, Caleb, Havre, 9:55.04. 6, Doleac, Taylor, Hamilton, 9:59.27.

110 hurdles: (w: -0.1) 1, Krack, Carson, Whitefish, 14.81. 2, Hardy, Brody, Frenchtown, 14.95. 3, Johnson, Wyatt, Bigfork, 15.04. 4, Brennan, Stuart, Corvallis, 15.12. 5, Gulick, Carson, Whitefish, 15.67. 6, Gage, Carter, Laurel, 15.69.

300 hurdles: 1, Krack, Carson, Whitefish, 38.95. 2, Hardy, Brody, Frenchtown, 39.82. 3, Johnson, Wyatt, Bigfork, 40.64. 4, Herring, Jacob, Havre, 41.16. 5, Moodry, Zane, Butte Central Catholic, 41.17. 6, Casterline, Tyce, Lockwood, 42.28.

4x100 relay: 1, Havre 42.47. 2, Columbia Falls 42.74. 3, Corvallis 43.16. 4, Sidney 43.37. 5, Whitefish 43.54. 6, Beaverhead County 43.59.

4x400 relay: 1, Columbia Falls (Persinger, Jadon 11, Clark, Quinn 12, Simpson, Malaki 12, Phelps, Jack 11), 3:25.20. 2, Whitefish (Stolte, Azure 12, Douglas, Simon 11, Amick, Ethan 11, Krack, Carson 12), 3:26.03. 3, Hardin (Eckhart, Joshua 11, Stewart, Kayden 10, Bird, Ben 9, Wells, Miles 12), 3:27.95. 4, Havre (Riley, Trayden 12, Patacsil, Shane 12, Herring, Jacob 12, Tomac, Caleb 12), 3:28.50. 5, Dawson County (Ackerman, Anthony 12, Shila, Jaden 11, Crockett, Chase 12, Smith, Kohbe 12), 3:29.71. 6, Park (Duncan, Asa 12, Smith, Kimball 12, Miller, Ryan 12, Dalby, Alec 12), 3:30.35.

High jump: 1, Johnston, Banyan, Columbia Falls, 6-00. 2, Andersen, Tristan, Libby, 6-00. 2, Butterfly, Noah, Browning, 6-00. 4, Peterson, Jon, Beaverhead County, 5-10. 4, Savik, Tamret, Bigfork, 5-10. 4, Criddle, Derek, Corvallis, 5-10. 4, Conner, Ledge, Corvallis, 5-10. 4, Dennis, Cody, Laurel, 5-10.

Pole vault: 1, Gage, Carter, Laurel, 13-06. 2, Duncan, Asa, Park, 13-06. 3, Stevens, Daniel, Sidney, 13-00. 4, Hardy, Brody, Frenchtown, 13-00. 5, Kress, Oliver, Columbia Falls, 12-06. 6, Klebe, Theron, Laurel, 12-06.

Long jump: 1, Smith, Kohbe, Dawson County, 23-02.25, w:3.8. 2, Krack, Carson, Whitefish, 22-08, w:NWI. 3, Hardy, Brody, Frenchtown, 22-02, w:NWI. 4, Burrows, Bridger, Laurel, 21-09.25, w:NWI. 5, Nelson, Ashten, Polson, 21-08.25, w:NWI. 6, Corette, Billy, Frenchtown, 21-04.50, w:NWI.

Triple jump: 1, Smith, Kohbe, Dawson County, 45-11.50, w:+0.0. 2, Burrows, Bridger, Laurel, 45-05.50, w:1.4. 3, Savik, Tamret, Bigfork, 44-01.75, w:1.2. 4, Krack, Carson, Whitefish, 44-01.25, w:0.3. 5, Barnes, Wyatt, Bigfork, 43-04.75, w:+0.0. 6, Eckhart, Joshua, Hardin, 43-03.25, w:1.0.

Shot put: 1, Miles, Wyatt, Corvallis, 60-09.50R. 2, Burrows, Andrew, Hamilton, 58-11. 3, Brown, Astin, Polson, 53-00. 4, Voermans, Lane, Columbia Falls, 52-01.50. 5, Waldron, Tanner, Frenchtown, 50-05. 6, Aberle, Kane, Lockwood, 49-05.50.

Discus: 1, Burrows, Andrew, Hamilton, 170-01. 2, Voermans, Lane, Columbia Falls, 166-08. 3, Stoker, Isaac, Corvallis, 160-02. 4, Waters, Chace, Sidney, 159-03. 5, Griffin, Henry, Frenchtown, 154-00. 6, Zimmer, Sean, Fergus, 151-08.

Javelin: 1, Reynoso, Levi, Corvallis, 187-06. 2, Loesch, Hunter, Corvallis, 186-08. 3, Wahl, Teagan, Dawson County, 176-06. 4, Jones, Kyle, Beaverhead County, 171-09. 5, Andersen, Tristan, Libby, 167-00. 6, Olson, Slade, East Helena, 166-07.

 

Reader Comments(0)

 
 
Rendered 06/18/2024 02:47