Havre Daily News - News you can use

Chester boys, Blue Sky girls capture Groseclose titles

 


The Chester boys and the Blue Sky girls ran away with the team titles at the Jason Groseclose Invitational track meet in Rudyard on Monday.

Chester was paced by Doug Anderson, Kevin Fenger and Patrick Walstad, who each won multiple events.

Anderson swept the hurdle events and also grabbed the long jump title. Fenger edged Blue Sky's Ryan Wells in the 200 meter dash and also captured the triple jump. Walstad eased to victories in the 800 and 1,600 meter runs. Travis VanDyke also captured the javelin title for the Coyotes.

The Blue Sky boys finished second in the team standings and got titles from Wells (100 meter dash), Jon Lipp (400 meter dash) and Roald Aageson (shot put). The Eagles also swept both relays.

The Blue Sky girls captured eight individual titles as well as sweeping the relays on their way to 181 team points.

Kile Patrick picked up a pair of wins in the 800 and 1,600 meter runs. Other multiple winners included Jessica Patrick in the shot put and discus, and Kaila Warren in the 300 hurdles and triple jump. Lindsay Anderson added a win in the 100 hurdles and Maia Aageson took home the 100 meter dash title.

The Chester girls finished second with 142 points and were paced by Brianne Wolf, who won the 200 and 400 meter dashes, and Shawnee Norick, who won the long jump and high jump. Amanda Schlepp also added a win in the javelin.

JASON GROSECLOSE INVITATIONAL

BOYS

TEAM SCORES - Chester (CHE) 234, Blue Sky (SKY) 129, Big Sandy (BSY) 39, J-I 35, Turner (TUR) 23, Hays-Lodge Pole (HAY) 18, Rocky Boy (RB) 13.

100 METER DASH - 1. Ryan Wells, SKY 11.66; 2. Matt Strissel, SKY 11.71; 3. Logan Lyders, CHE 11.94; 4. Justin Johnson, J-I 12.41; 5. A.J. The Boy, RB 12.61; 6. Levi Kolstad, CHE 12.69.

110 METER HURDLES - 1. Doug Anderson, CHE 15.15; 2. Kevin May, CHE 18.37; 3. Travis VanDyke, CHE 18.37; 4. David Jones, TUR 18.94.

200 METER DASH - 1. Kevin Fenger, CHE 24.85; 2. Ryan Wells, SKY 24.90; 3. Logan Lyders, CHE 25.10; 4. Levi Kolstad, CHE 25.60; 5. Justin Johnson, J-I 26.68; 6. Josh Lincoln, J-I 27.17.

300 METER HURDLES - 1. Doug Anderson, CHE 43.40; 2. Kevin Fenger, CHE 46.55; 3. Kevin May, CHE 49.37; 4. David Jones, TUR 57.54.

400 METER DASH - 1. Jon Lipp, SKY 54.70; 2. Mitch McKinley, SKY 58.06; 3. Roald Aageson, SKY 58.06; 4. Kevin Fenger, CHE 58.30; 5. Eric Groth, SKY 59.65; 6. Brandon Simons, TUR 60.81.

400 METER RELAY - 1. Blue Sky (Jon Lipp, Roald Aageson, Conrad Wendland, Mitch McKinley) 49.00; 2. Chester 49.75; 3. J-I 52.50; 4. Hays-Lodge Pole 55.08.

1,600 METER RELAY - 1. Blue Sky (Jon Lipp, Roald Aageson, Eric Groth, Mitch McKinley) 3:53.00; 2. Chester 4:15.00; 3. J-I 4:21.00; 4. Hays-Lodge Pole 4:31.00.

800 METER RUN - 1. Patrick Walstad, CHE 2:14.00; 2. Brandon Simons, TUR 2:21.00; 3. John Tranberg, CHE 2:23.00; 4. Travis VanDyke, CHE 2:28.00; 5. Joel Blackelk, HAY, 2:30.00; 6. Cody McCabe, HAY 2:31.00.

1,600 METER RUN - 1. Patrick Walstad, CHE 5:01.00; 2. Adam Butler, BSY 5:17.00; 3. Isaac VanDyke, CHE 5:26.00; 4. Caleb Brown, CHE 5:32.00; 5. Alex Frey, SKY 5:33.00; 6. Jon Sheehy, BSY 5:39.00.

3,200 METER RUN - 1. Adam Butler, BSY 11:13.00; 2. Isaac VanDyke, CHE 11:28.00; 3. Caleb Brown, CHE 11:54.00; 4. Jon Sheehy, BSY 12:24.00; 5. Karl Osterman, BSY 13:35.00; 6. J.T. Hawley, HAY 14:17.00.

SHOT PUT - 1. Roald Aageson, SKY 42-071/2; 2. Sannon Norick, CHE 42-001/4; 3. Charlie McConnell, HAY 41-11; 4. Levi Wendland, SKY 40-031/2; 5. Craig Miller, J-I 38-091/2; 6. Dennis Topsky, RB 37-061/2.

DISCUS - 1. Mason Ophus, BSY 145-11; 2. Roald Aageson, SKY 118-03; 3. Sannon Norick, CHE 117-05; 4. Levi Wendland, SKY 117-01; 5. Keenan Toner, SKY 116-06; 6. Mitch Violett, CHE 110-11.

JAVELIN - 1. Travis VanDyke, CHE 156-10; 2. Keenan Toner, SKY 151-03; 3. Bruce Fenger, CHE 149-10; 4. Casey Buffington, CHE 144-02; 5. Levi Wendland, SKY 144-00; 6. Sannon Norick, CHE 137-07.

LONG JUMP - 1. Doug Anderson, CHE 19-11; 2. Jon Lipp, SKY 19-03; 3. Kevin Fenger, CHE 18-08; 4. Skylar Pearson, BSY 18-071/2; 5. John Tranberg, CHE 18-041/2; 6. Ryan Wells, SKY 18-01.

TRIPLE JUMP - 1. Kevin Fenger, CHE 39-11; 2. Doug Anderson, CHE 39-08; 3. Brandon Simons, TUR 39-00; 4. Zach Ramberg, J-I 38-071/2; 5. Jon Lipp, SKY 37-071/2; 6. Ryan Wells, SKY 37-03.

HIGH JUMP - 1. Justin Johnson, J-I 5-06; 2. Travis VanDyke, CHE 5-04; 3. Doug Anderson, CHE 5-04; 3. Eric Groth, SKY 5-04.

GIRLS

TEAM SCORES - Blue Sky 181, Chester 142, J-I 64; Hays Lodge Pole 28; Turner 15; Rocky Boy 8.

100 METER DASH - 1. Maia Aageson, SKY 13.75; 2. Brianne Wolfe, CHE 14.18; 3. Celeste Hedegaard, TUR 14.50; 4. Mariah Fusk, J-I 14.61; Cari Fusk, J-I 14.75; 6. Megan Herdina, J-I 15.88.

100 METER HURDLES - 1. Lindsay Anderson, SKY 17.45; 2. Kaila Warren, SKY 17.69; 3. Alisha Fossen, CHE 19.62; 4. Ashley VanVoast, TUR 21.35.

200 METER DASH - 1. Brianne Wolfe, CHE 29.98; 2. Maia Aageson, SKY 31.10; 3. Mariah Fusk, J-I 32.40; 4. Jean Whitecow, HAY 33.45; 5. Heather Doney, HAY 34.83; 6. Katie O'Neill, J-I 35.57.

300 METER HURDLES - 1. Kaila Warren, SKY 53.50; 2. Lindsay Anderson, SKY 54.70; 3. Alisha Fossen, CHE 59.12; 4. Ashley VanVoast, TUR 62.00.

400 METER DASH - 1. Brianne Wolfe, CHE 67.00; 2. Maia Aageson, SKY 70.00; 3. Tristan Healy, HAY 78.00; 4. Megan Combs, J-I 83.00.

400 METER RELAY - 1. Blue Sky (Maia Aageson, Lindsay Anderson, Heather Haas, Kaila Warren) 57.44; 2. J-I 60.04; 3. Chester 62.44; 4. Hays-Lodge Pole 65.17.

1,600 METER RELAY - 1. Blue Sky (Maia Aageson, Lindsay Anderson, Kile Patrick, Kaila Warren)4:44.00; 2. Chester 5:26.00; 3. J-I 5:26.00; 4. Hays Lodge Pole 5:39.00.

800 METER RUN - 1. Kile Patrick, SKY 2:45.00; 2. Shawnee Norick, CHE 2:51.00; 3. Ashley Gatzemeier, SKY 3:05.00; 4. Suzi Kirkaldie, HAY 3:06.00.

1,600 METER RUN - 1. Kile Patrick, SKY 6:06.00; 2. Ashley Goodian, BSY 6:25.00; 3. Tristan Healy, HAY 6:45.00; 4. Keyla Wendland, SKY 7:08.00; 5. Meg Sugawa, BSY 7:09.00; 6. Angel Grant, SKY 7:51.00.

3,200 METER RUN - 1. Ashley Goodian, BSY 13:38.03; 2. Heather Haas, SKY 14:30.73; 3. Meg Sugawa, BSY 16:01.62; 4. Ashlee Lincoln, SKY 16:46.09.

SHOT PUT - 1. Jessica Patrick, SKY 30-01; 2. Romi Paez, CHE 29-10; 3. Amanda Schlepp, CHE 27-023/4; 4. Rainbow Stump, RB 26-041/2; 5. Katie O'Neill, J-I 26-031/4; 6. Marty Stiffarm, RB 25-091/2.

DISCUS - 1. Jessica Patrick, SKY 93-02; 2. Romi Paez, CHE 92-09; 3. Ashlee Lincoln, SKY 91-05; 4. Amanda Schlepp, CHE 81-01; 5. Aldean Denny, RB 75-11; 6. Marty Stiffarm, RB 75-06.

JAVELIN - 1. Amanda Schlepp, CHE 100-02; 2. Megan Herdina, J-I 90-09; 3. Keyla Wendland, CHE 85-07; 4. Romi Paez, CHE 84-10; 5. Ashlee Lincoln, SKY 83-04; 6. Jessica Patrick, SKY 82-07.

LONG JUMP - 1. Shawnee Norick, CHE 15-07; 2. Cari Fusk, J-I 14-06; 3. Lindsay Anderson, SKY 14-011/2; 4. Kim Patrick, SKY 13-081/2; 5. Mariah Faber, BSY 13-01; 6. Celeste Hedegaard, TUR 12-09.

TRIPLE JUMP - 1. Kaila Warren, SKY 31-02; 2. Shawnee Norick, CHE 30-01; 3. Cari Fusk, J-I 29-09; 4. Jessica Patrick, SKY 29-03; 5. Keyla Wendland, CHE 28-07; 6. Kim Patrick, SKY 27-021/2.

HIGH JUMP - 1. Shawnee Norick, CHE 4-06; 2. Katie O'Neill, J-I 4-06; 3. Ashlee Lincoln, SKY 4-00.

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 11/24/2021 04:03