Havre Daily News - News you can use

SATURDAY'S PREP GIRLS: Fort Benton gets revenge, Ponies heartbroke

 

Last updated 2/27/2021 at 8:46pm

Colin Thompson

The Fort Benton girls won the Northern C championship Saturday afternoon in Great Falls.

One week after losing the District 9C championship, the Fort Benton Longhorns won the Northern C championship by beating North Star in a rematch. Saturday afternoon at the Four Seasons Arena, Fort Benton defeated rival North Star 35-31. The Longhorns are in the state tournament with the win, while the Knights have to play Roy-Winifred in a Monday challenge game. The Outlaws beat 9C Box Elder in the consolation game earlier Saturday.

In Billings, Havre lost a heartbreaker to Billings Central in the Eastern A championship game. The Ponies had a one-point lead in the final minute, but Central took a one-point lead with eight seconds left. Havre had two free throws to tie or win the game with one second left, but the Ponies missed both and Central claimed the championship. Havre still advances to next week's state tournament in Great Falls as the No. 2 seed.

At the 2B Saturday, Harlem beat Wolf Point to place third.

Class AA

Helena Capital 41, Missoula Big Sky 27

Helena Capital;;14;11;9;7;-;41

Missoula Big Sky;;5;5;8;9;-;27

HELENA CAPITAL: Paige Bartsch 14; Dani Bartsch 12; Parklyn Heller 9; Jaymee Sheridan 3; Kayla Almquist 3.

MISSOULA BIG SKY: Corbyn Sandau 8; Avari Batt 6; Grace Denman 5; Michenna George 3; Kaylee Johnson 3; Olivia Fichtner 2.

Billings West 58, Great Falls 36

Great Falls;;13;7;6;10;-;36

Billings West;;12;14;19;13;-;58

GREAT FALLS: Alison Harris 10; Ashlyn Jones 8; Hallie Thompson 5; Kendal Burcham 2; Taylor Torgerson 1.

BILLINGS WEST: Sydney Pierce 11; Kaitlin Grossman 10; Kaycee Rider 9; Kendell Ellis 8; Taylee Chirrick 6; Layla Baumann 4; Bella Murphy 4; Megan Voegele 4; Haber 2.

Missoula Hellgate 46, Kalispell Flathead 25

Missoula Hellgate;;19;11;9;7;-;46

Kalispell Flathead;;5;6;3;11;-;25

MISSOULA HELLGATE: Alex Covill 16; Bailee Sayler 10; Keke Davis 6; Lauren Dick 6; Elly Thorpe 3; Hailey Flamand 3; Perry Paffhausen 2.

KALISPELL FLATHEAD: Kennedy Moore 12; Maddy Moy 6; Clare Converse 5; Akilah Kubi 2.

Billings Skyview 60, Great Falls Cmr 26

Great Falls Cmr;;9;6;8;3;-;26

Billings Skyview;;19;14;17;10;-;60

GREAT FALLS CMR: Lauren Wilkins 6; Lexi Thornton 4; Rosie Burke 3; Kendal Stoll 3; Natalie Bosley 2; Alex Madsen 2; Shania Gardipee 2; Chloe Pace 2; Lauren Lindseth 2.

BILLINGS SKYVIEW: Cami Harris 17; Brooke Berry 14; Breanna Williams 13; Morning Grace Spotted Bear 6; Bella Bryan 4; Charlize Davis 3; Jordan Olson 2; Alexis Braver 1.

Bozeman 69, Belgrade 35

Bozeman;;10;24;22;13;-;69

Belgrade;;13;6;10;6;-;35

Eastern A divisional

Billings Central 44, Havre 43

Billings Central;;8;8;14;14;-;44

Havre;;8;8;13;14;-;43

BILLINGS CENTRAL: Isabelle Erickson 13; Mya Hansen 13; Maria Stewart 9; Solei Elletson 5; Hailey Euell 2; Molly Molvig 2.

HAVRE: Sadie Filius 15; Kylie Walker 13; Yelena Miller 10; Sydney Wilting 3; Quinn McDonald 2.

Hardin 50, Glendive 39

Hardin;;9;7;19;15;-;50

Glendive;;3;6;16;14;-;39

HARDIN: Alyssa Pretty Weasel 11; Kylee Old Elk 11; Kamber Good Luck 10; Nevaeh Alden 7; Breanna Old Elk 4; Dierra Takes Enemy 3; Aiyana Big Man 2.

GLENDIVE: Jillian Litwiller 19; Madison Wahl 8; Codi Nagle 7; Mallory Robinson 5.

Hardin 58, Laurel 33

Laurel;;8;5;12;8;-;33

Hardin;;15;18;11;14;-;58

LAUREL: Morgan Maack 10; Grace Timm 8; Emma Timm 6; Sophie Timm 5; Alyse Aby 4.

HARDIN: Kamber Good Luck 22; Breanna Old Elk 8; Alyssa Pretty Weasel 6; Kylee Old Elk 5; Dierra Takes Enemy 5; Aiyana Big Man 5; Nevaeh Alden 4; Katerina Morrison 3.

Glendive 45, Livingston 27

Glendive;;12;10;13;10;-;45

Livingston;;5;12;5;5;-;27

GLENDIVE: Madison Wahl 21; Jillian Litwiller 9; Codi Nagle 5; Mikah James 4; Mallory Robinson 4; Jane Harrison 2.

LIVINGSTON: Taylor Young 13; Shannon Nelson 7; Lily Weimer 5; Rainna Floyd 2.

Western A divisional

Hamilton 31, Whitefish 28

Whitefish;;2;7;10;9;-;28

Hamilton;;11;6;5;9;-;31

WHITEFISH: Gracie Smyley 11; Taylor Means 6; Jadi Walburn 4; Ashton Ramsey 4; Jenny Patten 2; Erin Wilde 1.

HAMILTON: Layne Kearns 18; Rylee Brackman 5; Mya Winkler 4; Maggie Ringer 2; Katelyn Dickemore 2.

Whitefish 56, Browning 48

Whitefish;;12;15;11;18;-;56

Browning;;17;7;9;15;-;48

WHITEFISH: Gracie Smyley 16; Brook Smith 13; Jadi Walburn 12; Makenna Ells 7; Taylor Means 5; Ashton Ramsey 3.

BROWNING: Tatum Running Crane 16; Chalissa Kipp 12; Abby Bullcalf 7; Walker Running Crane 5; Amari Calf Robe 3; Mecca Bullchild 2; Arena Matt 2; Alena Burdeau 1.

Hamilton 48, Dillon 37

Hamilton;;8;12;11;17;-;48

Dillon;;4;9;3;21;-;37

HAMILTON: Layne Kearns 16; Mya Winkler 11; Maggie Ringer 7; Rylee Brackman 5; Katelyn Dickemore 5; Maddie DeVall 4.

DILLON: Ainsley Shipman 15; Lauryn Petersen 6; Halle Fitzgerald 5; Jordyn Walker 4; Madalen Shipman 3; Evey Hansen 2; Sydney Petersen 2.

District 2B

Harlem 40, Wolf Point 37

Wolf Point;;8;9;9;11;-;37

Harlem;;15;6;8;11;-;40

WOLF POINT: Sierra Hamilton 9; JayLee Azure 9; Josie Kolstad 6; J'Elle Garfield 5; Hamyanie Campbell 4; Hailey Nelson 2; Jodi Houg 2.

HARLEM: Taya Trottier 17; Alaynee Hawley 10; Vanise Little 4; CeCe Helgeson 3; Chloe Messerly 3; Alaura Hawley 2; Ma'Lea Moore 1.

District 5B

Jefferson 43, Manhattan 35

Manhattan;;9;14;2;10;-;35

Jefferson;;11;10;11;11;-;43

MANHATTAN: Olleca Severson 14; Sophia Duffin 6; Cayli Chapman 5; Hallie Hemingway 4; Madeline Severson 3; Ella Halverson 2; Andi Douma 2.

JEFFERSON: Cia Stuber 12; Rachel Van Blaricom 10; Sam Zody 9; Grace Alexander 7; Dakota Edmiston 4; Izzy Morris 2; Abbie Youde 2.

Northern C divisional

Fort Benton 35, North Star 31

North Star;;10;7;6;8;-;31

Fort Benton;;6;5;9;15;-;35

NORTH STAR: Shayla Borlaug 10; Jade Wendland 8; Laynie Sattoriva 4; Rainee Watson 4; Kenidee Wolery 3; Kaytlyn Domire 2.

FORT BENTON: Aspen Giese 17; Cloe Kalanick 5; Maci Molinario 4; Ashlee Wang 4; Emerson Giese 3; Hailee Wang 2.

Roy-Winifred 54, Box Elder 41

Roy-Winifred;;7;17;18;12;-;54

Box Elder;;3;13;10;15;-;41

ROY-WINIFRED: Isabelle Heggem 15; Madeline Heggem 13; Trinity Edwards 12; Megan Bergum 7.

BOX ELDER: Kayla Momberg 13; Breanna Bacon 12; Angela Gopher 7; Mariah Arkinson 5; Annalise Johnson 3; Mieyah Sutherland 1.

Southern C divisional

Melstone 34, Jordan 27

Jordan;;6;8;7;6;-;27

Melstone;;8;5;5;16;-;34

JORDAN: Abby Pierce 13; Lindsay Lawrence 5; Maggie Pluhar 4; Lacey Lawrence 3; Brooke Murnion 2.

MELSTONE: Avery Eike 11; Koye Rindal 9; Kayla Kombol 9; Leni Krehbiel 3; Josie Robbins 2.

Ekalaka 69, Plenty Coups 46

Plenty Coups;;13;18;8;7;-;46

Ekalaka;;19;14;20;16;-;69

PLENTY COUPS: Keane Blacksmith 16; Lois Flatlip 8; Serena Flatlip 7; Tayzha Highwalker 7; Kessa Guitierrez 5; Lawren DeCrane 1.

EKALAKA: Codi Melton 24; Heidi LaBree 19; Ella Owen 11; Kari Kittelmann 8; Tyra O'Connor 5; Zoie Rost 1; Kendra Tooke 1.

Plenty Coups 41, Custer-Hysham 33

Plenty Coups;;12;9;11;9;-;41

Custer-Hysham;;15;8;4;6;-;33

Colin Thompson

North Star's Kenidee Wolery drives the ball in the Northern C championship game against Fort Benton Saturday in Great Falls.

PLENTY COUPS: Serena Flatlip 20; Lawren DeCrane 5; Tayzha Highwalker 5; Jordan Goes Ahead 5; Lois Flatlip 3; Keane Blacksmith 3.

CUSTER-HYSHAM: Brooklyn Ragland 17; McKenzie Morrison 12; Tavee Duncan 2; Jo Hopf 2.

Ekalaka 49, Bridger 33

Ekalaka;;12;18;11;8;-;49

Bridger;;6;8;10;9;-;33

EKALAKA: Heidi LaBree 23; Codi Melton 12; Tyra O'Connor 5; Ella Owen 4; Kari Kittelmann 3; Kenzie Tooke 2.

BRIDGER: Emily Adkins 13; Mya Goltz 6; Cassidy Schwend 4; Dylann Pospisil 3; Kyra Kroll 2; Krista Campbell 2; Hope Buessing 2; Grace Aisenbrey 1.

 
X

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2020

Rendered 04/12/2021 07:12